SARAJEVO – Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević izjavio je da će jedna od potencijalnih prednosti sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evropskim udruženjem slobodne trgovine (EFTA) biti privlačenje kapitala u BiH.

Prema Zirojevićevim riječima, značaj zaključivanja sporazuma o slobodnoj trgovini s EFTA biće i u tome što će biti obezbijeđen slobodan, bescarinski pristup industrijskih i prerađenih poljoprivrednih proizvoda i ribe porijeklom iz BiH na tržište EFTA zemalja.

“Radi se o tržištu od oko 13 miliona stanovnika s vrlo izraženom platežnom sposobnošću. U tom kontekstu, sporazumom će biti obezbijeđena asimetrija u liberalizaciji tržišta robom, što podrazumijeva otvaranje tržišta EFTA zemalja odmah, a tržišta BiH za robe iz EFTA zemalja postupno, u prelaznom periodu, koji će biti definisan sporazumom”, objasnio je Zirojević.

On je dodao da će liberalizacija u trgovini baznim poljoprivrednim proizvodima biti izvršena u ograničenom obimu i regulisana bilateralnim sporazumima sa svakom EFTA članicom pojedinačno, što otvara mogućnost da BiH u ovoj oblasti zadrži zaštitu najosjetljivijih grupa proizvoda.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa precizirao je da su osim električne energije, koja čini 71,98 odsto ukupnog izvoza BiH u zemlje EFTA, najznačajniji domaći izvozni proizvodi drvo i proizvodi od drveta, namještaj, tekstilni proizvodi, dijelovi za mašine, profili od željeza i nelegiranog čelika, proizvodi od aluminijuma.

“U ukupnom domaćem izvozu poljoprivrednih proizvoda najveće učešće ostvaruju mješavine povrća, tvrda pšenica i maline”, rekao je Zirojević za sarajevsko “Oslobođenje”.

Prema njegovim riječima, u skladu sa predloženim tekstom sporazuma, BiH će, kao i drugoj strani, biti na raspolaganju svi mehanizmi zaštite domaće industrije uspostavljeni u okviru Svjetske trgovinske organizacije.

Početkom aprila završen je prvi krug pregovora između BiH i EFTA o sporazumu o slobodnoj trgovini.

EFTA ujedinjuje tržišta Švajcarske, Norveške, Islanda i Lihtenštajna.

Izvor Agencije