BANJALUKA – Zemlje koje imaju rezerve u dolarima ili evrima, pa tako i BiH zbog svakodnevnih turbulencija na tržištu, traže treće stabilnije rješenje, a zlatne rezerve su uvijek bile najsigurniji barometar, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Vujo Vukmirica.

– Ipak ne vidim razlog da se zbog pada evra naglo povećava tražnja za zlatom. Ne očekujem neku značajniju ulogu zlata u međunarodnom prometu, ali zemlje koje imaju rezerve u dolarima ili evrima, sigurno da traže treće stabilnije rješenje, a zlatne rezerve su uvijek bile najsigurniji barometar – kazao je Vukmirica.

Dok je pad vrijednosti evra jedna od glavnih vijesti sa finansijskih tržišta u posljednje vrijeme, cijena zlata dostigla je rekordni nivo prošle nedjelje i kretala se oko 1.200 dolara po unci.

Cijena zlata prije godinu dana iznosila je 930 dolara, a prije deset godina samo 270 dolara.

Analitičari navode da je pad povjerenja u vodeće svjetske valute učinio zlato privlačnim za ulagače. Dodaju da je grčka dužnička kriza znatno opteretila evro, snizila povjerenje u ovu valutu, što je povećalo potražnju za zlatom.

Vukmirica smatra da trenutni pad evra ne mora da znači i veliki problem za ovu valutu.

– Turbulencije između značajnih valuta u međunarodnom monetarnom sistemu su redovna pojava, samo se razlikuje u kom nivou i kojom brzinom se događaju, te koji su uzroci, a koje posljedice toga. Svijet je još uvijek u krizi, tako da su s tim u vezi još uvijek prisutni i ozbiljni ekonomski simptomi krize – kazao je Vukmirica.

Centralna banka BiH u okviru deviznih rezervi ima 42.366 unci monetarnog zlata, a iz banke navode da se pažljivo prati cijena zlata u američkim dolarima, kao i kurs dolara prema evru.

– Ukupan bruto iznos deviznih rezervi koje se drže u drugim konvertibilnim valutama za svrhu transakcija, po zakonu ne može biti veći od 50 odsto ukupnog iznosa nesmanjenog kapitala i rezervi CBBiH – kazali su u Centralnoj banci.

Inflacija

Ekonomisti predviđaju mogućnost da neodrživi dug SAD i Evrope dovede do devalvacije valuta. Takav potez bi mogao da podstakne hiperinflaciju, kakva već godinama postoji u Zimbabveu ili je postojala u nekim zemljama Latinske Amerike sedamdesetih i osamdesetih godina, te u Njemačkoj između dva svjetska rata. Devalvacija vrijednosti glavnih svjetskih valuta, ističu, vjerovatno bi dovela do globalne panične kupovine dragocjenih metala, što bi moglo da podigne cijenu zlata do neviđenog iznosa.

Izvor Glas Srpske