ZVORNIK – Ekonomska kriza nesumnjivo je uticala na poslovanje svakog privrednog subjekta u Republici Srpskoj, a ugrožavaju ih i konkurentski proizvodi iz zemalja u okruženju.

Ukoliko želi da zaštiti domaću proizvodnju, Vlada RS trebalo bi da subvencioniše određene vidove proizvodnje, otkupljuje tržišne viškove i garantuje cijene za poljoprivredne proizvode, smatra komercijalni direktor zvorničke kompanije "Aleksandrija", Radomir Popović.

– Pored toga, trebalo bi više stimulisati izvoz, ali i medijski promovisati domaće proizvode, omogućiti fiskalna rasterećenja i slično. Naravno, za sve ovo država mora obezbijediti realna sredstva u godišnjem budžetu, što je za male ekonomije veliki finansijski izazov – rekao je Popović.

Što se tiče uvoza konkurentskih proizvoda, ističe Popović, sigurno je da to ima svog odraza na tržištu, ali "Aleksandrija" prihvata konkurenciju na tržištu BiH i protiv nje se bori prije svega kvalitetom, boljom pokrivenošću tržišta, smanjenjem troškova proizvodnje i slično.

– Od konkurencije ne treba bježati, nego je napadati. "Aleksandrija" vrlo samouvjereno nastupa na tržištu Srbije i Hrvatske, koja tradicionalno imaju razvijenu konditorsku industriju, i napada je na njihovom terenu – pojasnio je Popović.

On, međutim, napominje da proizvođačima prehrambenih proizvoda, u koje spada i "Aleksandrija", poseban problem predstavljaju dodatne analize i provjere na granici, iako od potpisivanja CEFTA nema carine. To, ističe Popović, usporava protok robe i poskupljuje troškove preduzeća. 

– U ovakvim uslovima donesen je Zakon o zaštiti domaće proizvodnje, jer država nije našla drugog načina da zaštiti domaće proizvođače. Ipak, prekomjerni uvoz nekih proizvoda trebalo bi da bude riješen u okviru sporazuma na bilateralnim osnovama, a ne jednostranim uvođenjem carina. Ovo je mjera države na kratak rok, jer se time ne rješava dugoročna stabilnost u određenoj privrednoj grani – smatra Popović i dodaje da je trenutno možda i najbolje rješenje što je Ustavni sud BiH ukinuo sporni zakon i time omogućio da se spor riješi u okviru sporazuma.

– Sporazumom CEFTA nesumnjivo je pružena šansa izvoznicima da se brže uključe u međunarodnu razmjenu. Mi ćemo nastojati da iskoristimo sve prednosti ovog sporazuma i proširimo izvoz na tržište Albanije, Rumunije i Bugarske, pored postojećeg u Srbiju, Hrvatsku, Makedoniju i na Kosovu – rekao je Popović.

Izvor Fokus