ARAMCO: SVIJET JE LIŠEN MILIJARDE BARELA NAFTE U POSLJEDNJA DVA MJESECA

10:17

DAHRAN – Svijetu je uskraćena oko milijarda barela nafte u posljednja dva mjeseca i čak ako se protok energije nastavi, biće potrebno vrijeme da se sistem vrati u normalu, izjavio je danas izvršni direktor saudijskog naftnog giganta Armaco.

“Naš cilj je jednostavan: da održimo protok energije, čak i kada je

sistem pod opterećenjem”, rekao je Amin Naser, izvršni direktor kompanije Armaco, prenosi Rojters.

Neizvjesnost izazvana sukobom u Iranu i praktično zatvaranje Ormuskog moreuza doveli su do snažnih poremećaja na globalnom energetskom tržištu, povećanja troškova poslovanja i dodatnog pritiska na budžete država, firmi i građana.

Dok domaćinstva širom svijeta osjećaju posljedice američko-izraelskog rata protiv Irana kroz rast cijena i životnih troškova, naftne kompanije uglavnom bilježe ogromne profite. (Foto Freepik)