BEO­GRAD – Ga­so­vod “Bal­kan­ski tok” je kom­ple­ti­ran po­što su Srbi­ja i Mađar­ska spo­ji­le ci­je­vi, a prve ko­ličine tran­zi­tnog ga­sa kroz Srbi­ju za sre­dnju Evro­pu kreću 1. okto­bra.

Ja­vno pre­du­zeće “Srbi­ja­gas” i mađar­ska kom­pa­ni­ja FGSZ po­ve­za­li su na gra­ni­ci ga­so­vod “Bal­kan­ski tok”, ko­jim će ubu­duće gas iz Tur­ske, pre­ko Bu­gar­ske i Srbi­je sti­za­ti do sre­dnje Evro­pe.
Od da­nas Mađar­ska za­ku­plju­je ka­pa­ci­te­te, a Srbi­ja pos­ta­je važna tran­zi­tna ze­mlja za sre­dnju Evro­pu, ja­vio je RTS.

Ge­ne­ral­ni di­re­ktor “Srbi­ja­ga­sa” Du­šan Ba­ja­to­vić je re­kao da je na ovaj način stav­lje­na tačka na du­go­go­diš­nji ve­li­ki po­sao ko­jim je Srbi­ja i ko­načno ri­je­ši­la pi­ta­nje snab­di­je­va­nja ga­sa iz dru­gog prav­ca, a ne sa­mo pre­ko Ukra­ji­ne.

“Ni­ko se vi­še u Srbi­ji neće smrza­va­ti, a ce­na ga­sa se za do­maćin­stva neće ni od je­se­ni me­nja­ti. Pos­ku­plje­nje zbog ce­ne naf­te ko­ju pra­ti ce­na ga­sa će se pre­li­ti na ‘Srbi­ja­gas'”, is­ta­kao je Ba­ja­to­vić.
Pred­sje­dnik Upra­ve mađar­skog FGSZ Fe­renc Sa­bolč je re­kao da se u ovoj stru­ci, ka­da se spa­ja­ju dvi­je ci­je­vi na gra­ni­ci ko­je do­la­ze iz dvi­je države, to na­zi­va “zla­tno po­ve­zi­va­nje”.

“Ka­da već dođemo do zla­tnog po­ve­zi­va­nja, to znači da vi­di­mo kraj ovog pro­je­kta i da će us­ko­ro početi snab­dije­va­nje ga­som”, re­kao je Sa­bolč.
Spa­ja­nje in­ter­ko­ne­kto­ra na blok sta­ni­ci od Bu­gar­ske pre­ko Srbi­je do mađar­ske gra­ni­ce s mađar­skim ga­so­vo­dnim sis­te­mom ozva­ničeno je juče pre­da­jom po­tpi­sa­nog ugo­vo­ra između “Srbi­jaga­sa” i mađar­skog tran­spo­te­ra ga­sa FGSZ, čime su ri­je­še­ni svi međuso­bi uslo­vi tran­spor­ta ga­sa pre­ko dvije gra­ni­ce.

Za­vršen je kom­ple­tan li­nij­ski dio od tur­ske oba­le, pre­ko te­ri­to­ri­je Tur­ske, Bu­gar­ske i Srbi­je, do ula­za u Mađar­sku, čime će ka­pa­ci­tet na izla­zu iz Crnog mo­ra od 15,75 mi­li­jar­di ku­bnih me­ta­ra ga­sa moći da se ko­ris­ti ši­rom sre­dnje Evro­pe.
Pro­je­ktom je za­vrše­na kom­pre­sor­ska sta­ni­ca u Srbi­ji, a pri kra­ju je i ona u Bu­gar­skoj, što znači da će Srbi­ja od okto­bra bi­ti u mo­gućnos­ti da Mađar­skoj ispo­ruči sve po­tre­bne ko­ličine ga­sa, a is­to ta­ko i dru­gim sre­dnjoe­vrop­skim ze­mlja­ma, uko­li­ko ih traže.

“Mađar­ske ko­le­ge ga­ran­tu­ju da ćemo ovim pro­je­ktom moći da ko­ris­ti­mo sve re­sur­se u re­gi­onu, da ih uje­di­ni­mo i ko­mer­ci­ja­li­zu­je­mo. Zbog to­ga nam je važan ovaj in­ter­ko­ne­ktor, odno­sno pos­to­ja­nje ovog dvo­smer­nog ga­so­vo­da. Ovim se oslo­bađa Hor­goš, možemo da se ši­ri­mo da­lje i pos­ta­ne­mo otvo­re­no trži­šte kao Mađar­ska. Ovo je no­vi pra­vac, no­va di­ver­si­fi­ka­ci­ja i no­ve mo­gućnos­ti”, obja­snio je Ba­ja­to­vić.

Ci­je­la tra­sa od Crnog mo­ra duž tur­ske te­ri­to­ri­je je 130 km, po­tom 498 km pri­pa­da Bu­gar­skoj, a 403 km Srbi­ji, dok će od Hor­go­ša, odno­sno od gra­ni­ce s na­šim sje­ver­nim su­sje­di­ma do Va­ro­šfel­da u Mađar­skoj dužina ga­so­vo­da izno­si­ti još oko 85 km. (Agen­ci­je)