SARAJEVO – Politika se, prošle godine, brutalno umiješala u ekonomiju u BiH, zbog čega je ove godine smanjen priliv stranih investicija, izjavio je direktor Agencije za promociju stranih investicija BiH (FIPA) Haris Bašić.

Bašić je, međutim, dodao da “strani investitori nisu napustili BiH” i da su “izrazili spremnost da nastave da ulažu”.

Bašić je rekao da je u BiH za devet mjeseci 2009. godine zabilježen priliv direktnih stranih investicija od 230 miliona evra, dok su u prošloj godini strana ulaganja u BiH iznosila 701 milion evra.

“Osnovni uzrok nižih stranih ulaganja bio je negativni uticaj globalne ekonomske krize”, rekao je Bašić. Dodao je da je i politika u BiH, zbog nedonošenja odgovarajućih zakona proizvela negativne političke tenzije, čime se direktno uticalo na smanjen priliv stranih investicija.

Povezanost ekonomije i politike u BiH, mogla bi se iskoristiti na pozitivan način, tvrdi direktor FIPA, koji je izrazio nadu da će političari uticati da, banke na primjer, ponovo aktiviraju kredite za one koji žele da unaprijede privredu.

Bašić smatra da sporazum BiH sa MMF-om nije bio potreban i da je stend baj aranžman samo “natjerao nesposobne vlasti da na takav način pronađu brze izvore finansiranja”.

“Vlasti u BiH je trebalo da nađu izvore finansiranja kojima bi se pokrenule javne investicije. Sada su komercijalne banke zaustavile kreditiranja investitora stambenog sektora. Zgrade su velikim dijelom izgrađene, stanovi ne mogu da se prodaju jer banke ne odobravaju kredite. Zato firme koje su ulagale u stambenu izradnju propadaju”, upozorio je Bašić.

Upitan koje je univerzalno rješenje za izlazak BiH iz ekonomske krize, Bašić je rekao da je to ispunjenje uslova za ulazak u EU, jer će na taj način biti usvojeni zakoni kojima će biti definisane mnoge oblasti koje će donijeti dobrobit građanima.

Komentarišući najavu moguće privatizacije velikih preduzeća u BiH, čiji je vlasnik država određenim procentom, Bašić je rekao da je on pobornik “brze privatizacije”.

“U kompanijama u kojima je država manjinskim dijelom vlasnik, dešava se da se te dionice drže i ne privatizuju samo da bi se mogla zapošljavati rodbina i prijatelji političara. Nema opravdanja da se drži dio državnog kapitala u “Bosnalijeku” recimo, “HT Eronetu”, Fabrici Duhana Sarajevo, “BH Telecomu” i drugim preduzećima”, rekao je Bašić.

Prema njegovim riječima potrebno je što prije privatizovati državni udio u tim kompanijama i dobijeni novac reinvestirati u razvojne projekte i dalji razvoj infrastrukture u BiH.

“Vlada Republike Srpske je učinila takav korak i danas ima rast industrijske proizvodnje”, rekao je Bašić.

Prema podacima FIPA, u proteklih 15 godina ukupna strana ulaganja u BiH dostigla su oko 5,6 milijardi evra. U tom periodu najveći investitori u BiH bili su Austrija, Srbija, Hrvatska, Slovenija, Švajcarska, Njemačka.

Bašić je rekao da se najvećim dijelom investiralo u proizvodnju (33 odsto), bankarski sektor (22 odsto), telekomunikacije (14 odsto), te trgovinu (12 dosto).

“Kompanije sa najvećim stranim ulaganjima kao što su Fabrika glinice Birač i “Mittal Steel Zenica”, “Heidelberg Zement” se u isto vrijeme, nalaze i među najvećim izvoznicima u BiH”, naglasio je Bašić.

On je dodao da je i energetski sketor u BiH, koji ima izuzetne potencijale, skromno i stidljivo promovisan.

“Razlog za ovakav pristup isključivo proizlazi iz nejasnog statusa ovog sektora i nedostatka adekvatne razvojne i investicijske politike”, izjavio je Bašić.

Izvor Agencije