BANJALUKA – Prvih avgustovskih dana 2004. godine u iznajmljenim prostorijama bivše Fabrike obuće “Bosna” počela je s radom “Bema”, Fabrika obuće koja danas zapošljava 700 radnika.

"Ovih dana slavimo petogodišnjicu rada, pa smo odlučili da dodijelimo zahvalnice ljudima koji su sve vrijeme bili uz nas, a to je predsjednik Vlade RS, Milorad Dodik, ministar industrije, energetike i rudarstva, Slobodan Puhalac, bivši ministar Rajko Ubiparip, gradonačelnik Banje Luke, Dragoljub Davidović, Boško Tomić, direktor Zavoda za zapošljavanje RS i Dragica Ristić, izvršni direktor Privredne komore RS. Zaista smo im zahvalni na svesrdnoj pomoći koju su nam pružili i uvjeren sam da će tako biti i ubuduće. Naša petogodišnjica rada obradovaće i po pedeset učenika prvog i drugog razreda šest osnovnih škola iz Banje Luke koji će na poklon dobiti zimsku obuću”, kaže tehnički direktor “Beme”, Marinko Umićević.

Do kraja godine “Bema” će, kaže Umićević, zaposliti još 150 radnika i upustiti se u borbu za osvajanje domaćeg tržišta, na kojem gotovo da i nema obuće koja se proizvodi u BiH.

Fiskalizacija, koja je zaživjela u RS, vidno je uredila tržište, sve manje je nelegalno uvezene robe i tu se otvara prostor za domaće prozvođače, a “Bema”, koja radi za velike svjetske firme kao što su “Paul Green”, “Lowa”, “Ara” i “Richter”, želi se dokazati i na domaćem tržištu. Proizvodnjom obuće za domaće tržište i proizvođači repromaterijala s ovih prostora stekli bi siguran plasman svojih proizvoda.

U “Bemi” ističu da je veliki problem enormno visok procenat odsustva sa posla zbog bolovanja i smatraju da bi se morao naći način da bolovanje za trudnice i rodilje poslodavcu bude nadoknađeno u bruto iznosu kao što je to u svim zemljama u okruženju. Takođe, nerealno je što su svrstani u veliko preduzeće, jer im je tako onemogućen pristup fondovima koji omogućavaju jeftinija sredstva, razvojne programe i kredite samo za mala i srednja prduzeća.

“Raduje me što je ove školske godine u srednju školu upisano dva razreda budućih obućara, nama je takav kadar neophodan. Uskoro će početi proizvodnja obuće za vojsku BiH i time ćemo pokazati da možemo prizvoditi obuću po najvišm svjetskim standardima”, kaže Umićević i dodaje da je i dalje neophodna pomoć kroz stimulaciju izvoza, jeftinije bankarske garancije i druge mjere.

“Zbog nerealanog kursa marke, koji je cementiran od početka rada, gubimo velika sredstva, kao i svi izvoznici, a ona bi direktno mogla da povećaju plate naših radnika. Industrija tekstila, kože i obuće jeste niskoprofitabilna, ali u njoj je u RS zaposleno desetak hiljada radnika koji svakako zaslužuju pažnju. Proizvođačima iz RS poručujem da iz defanzive pređu u ofanzivu za preuzimanje domaćeg tržišta”, kaže Umićević.

Izvor Fokus