BANJALUKA – Šef kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli rekao je da će u odsustvu novca Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke i Evropske komisije za podršku budžetima, budžetska i fiskalna situacija BiH biti dovedena u nezavidan položaj.

On je istakao da BiH još nije ispunila potrebne preduslove za isplatu druge tranše iz stend-baj aranžmana sa MMF-om, te da ova značajna isplata otvara vrata uplati drugih sredstava Svjetske banke i Evropske komisije za podršku budžetima.

“Vlasti u BiH, odnosno država i entiteti, bile su u stanju da dogovore akcioni plan koji je vodio ka stend-baj aranžmanu MMF-a i ispunile su sve preduslove za isplatu prve tranše. Sada je značajno da se trend dogovora nastavi, jer zemlja još uvijek nije ispunila preduslove za drugu tranšu iz tog kredita”, rekao je Mantovaneli.

On je naglasio da za sada još nema nikakvih snažnih naznaka da BiH izlazi iz krize, te da su znaci oporavka u zapadnoj Evropi i na drugim tržištima, koja su tradicionalno izvozna tržišta za BiH, dobrodošli, jer će se njihovi pozitivni rezultati prenijeti i na rast u BiH, prvenstveno putem trgovinskih kanala.

“Nadamo se da će 2010. godina označiti pomak s negativnog, prema pozitivnom rastu, ali to će u velikoj mjeri zavisiti od održivog oporavka u zemljama u okruženju, posebno u zapadnoj Evropi i od sprovođenja reformi koje je zemlja dogovorila u okviru stend-baj aranžmana sa MMF-om u svrhu upravljanja fiskalnim i budžetskim pritiskom”, istakao je Mantovaneli i poručio da će u odsustvu ova dva faktora stagnacija biti duža.

On je ocijenio da su sredstva MMF-a izuzetno značajna za BiH, jer procjene budžeta na kraju 2009. i početkom 2010. godine još pokazuju dosta velik deficit, od skoro pet odsto, koji je potrebno finansirati i pokriti nedostatak.

“Poslije izlaska iz krize, BiH i regija će se suočiti s drugačijim ambijentom. To će biti okruženje sa manje međunarodnih investicija, koje će biti teže i privući, ambijent gdje bankarski sektor neće tako lako ‘odriješiti kesu’ i davati zajmove kao što je činio prije krize, a ovim uslovima i domaće investicije biće ograničene”, rekao je Mantovaneli.

Prema njegovim riječima, u takvoj situaciji biće potrebno provesti reforme za olakšanje poslovanja i unapređenja poslovnog okruženja.

“U tom smislu, u BiH nije bilo većih pomaka, dok su susjedne zemlje išle naprijed mnogo brže. Te će zemlje biti u boljoj poziciji za privlačenje međunarodnih investicija i za pružanje pomoći domaćim investitorima za ostvarivanje ekonomskog rasta”, dodao je Mantovaneli.

Izvor Agencije