TIRANA, SARAJEVO – Bosna i Hercegovina od danas je korak bliže uvođenju 5G mreže.

Vojin Mitrović, ministar komunikacija i transporta BiH, učestovao je danas u Tirani na ministarskom panelu o Digitalnoj agendi za zapadni Balkan, te potpisao Memorandum o razumijevanju o mapi puta za 5G digitalnu transformaciju šest ekonomija zapadnog Balkana.

Prema Mitrovićevim riječima, ono što nama predstoji jeste donošenje određenih zakonskih rješenja, a koja će definisati i tehnička rješenja i uslove koje treba da ispunjavamo da bismo mogli primijeniti 5G mrežu.

Kako je dodao, današnje potpisivanje Memoranduma o razumijevanju o mapi puta za 5G digitalnu transformaciju šest ekonomija zapadnog Balkana predstavlja početak razgovora i pregovora, odnosno definisanje svih uslova koje je potrebno ispuniti da bi došlo do primjene 5G mreže.

“Teško je u ovom trenutku govoriti o tome kada bi BiH mogla dobiti 5G mrežu, znajući kako BiH funkcioniše. Imali smo problema i kada je u pitanju uvođenje 4G mreže”, podsjetio je Mitrović  za “Nezavisne”.

Mitrović je danas u Tirani potpisao i Memorandum o razumijevanju o regionalnoj interoperabilnosti i uslugama povjerenja u regionu zapadnog Balkana.

On je pohvalio napore kolega ispred svih ekonomija, koji su predvođeni timom Savjeta za regionalnu saradnju naporno i vrijedno radili proteklih mjeseci na aktivnostima iz Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski razvoj zapadnog Balkana, razvijajući i unapređujući komponentu digitalne integracije.

Ministri šest ekonomija zapadnog Balkana su na trećem Digitalnom samitu zapadnog Balkana u Tirani potpisali memorandume o razumijevanju o planu za 5G mrežu za digitalnu transformaciju i o regionalnoj interoperabilnosti i uslugama povjerenja za elektronske transakcije u regionu.
Sekretar Savjeta za regionalnu saradnju /RCC/ Majlinda Bregu je na otvaranju ministarskog sastanka trećeg Digitalnog samita zapadnog Balkana ukazala da je region, dok su EU i svijet daleko odmakli u pripremama za digitalno doba, mora trčati duplo brže da premosti postojeći jaz, saopšteno je iz RCC-a.

Bregu je podsjetila da su na prošlogodišnjem Digitalnom samitu u Beogradu ministri iz šest ekonomija zapadnog Balkana zaduženi za informacione i komunikacione tehnologije potpisali novi Regionalni sporazum o smanjenju cijena rominga, čime je utrt put za ukidanje rominga na zapadnom Balkanu 2021. godine.

“Uvjerena sam da će region još jednom postići rezultate uz punu podršku Evropske komisije i opredijeljenost najvišeg političkog nivoa ekonomija zapadnog Balkana”, rekla je Bregu i dodala da da je ograničenje kretanja i rada donijelo veliko povećanje stope nezaposlenosti na zapadnom Balkanu, i to između pet i 30 odsto.

Prema njenim riječima, ulaganje u tehnologije i prelazak u digitalnu sferu može donijeti promjenu, a digitalna transformacija u regionu može donijeti povećanje produktivnosti od četiri odsto.

Bregu je rekla da je intenzivnija digitalna transformacija povezana sa otvaranjem radnih mjesta u prerađivačkom sektoru na zapadnom Balkanu.

Ona je napomenula da jedan odsto povećanja stepena digitalne transformacije približno odgovara povećanju zaposlenosti od 1,16 odsto.

Cijena toga što su žene van područja nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike veća je nego ikada. Vjerovatnoća automatizacije 18 miliona pretežno ženskih poslova iznosi najmanje 70 odsto, dok će za 90 odsto budućih poslova u svijetu biti potrebne vještine u domenu nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike. Za razliku od uvriježenog mišljenja, digitalna transformacija ima manje veze sa tehnologijama, a mnogo više sa ljudima”, istakla je Bregu.

Ona je napomenula da statistički podaci pokazuju da osoba koja ima između 16 i 64 godine prosječno provede šest časova i 42 minuta na internetu, a u regionu njih 69 odsto koristi internet.

“Kako bi se naš region otvorio za digitalnu transformaciju, kako bi se tehnologije koristile za oporavak od pandemije i kako bi se smanjile digitalne razlike između našeg regiona i ostatka svijeta, stručnjaci kažu da treba da podstičemo i uvodimo digitalne tehnologije i digitalna rješenja kao odgovor na zdravstvene, ekonomske, socijalne i sigurnosne potrebe”, naglasila je Bregu.

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić rekla je da je za tu zemlju balkansko umrežavanje prirodan i efikasan način za postizanje zajedničkog prosperiteta ekonomija u regionu i njegovo povezivanje sa jedinstvenim tržištem EU.

Matićeva je na ministarskom panelu u završnici trećeg Digitalnog samita zapadnog Balkana u Tirani ukazala i da je pandemija virusa korona izazvala još jedan snažan podsticaj za zajedničko djelovanje i umrežavanje.

Ona je rekla i da da je od izuzetne važnosti da ekonomije regiona ostanu na putu digitalne reformacije i umrežavanja ka održivom i resursno efikasnom regionu u okviru evropskih integracija, saopšteno je Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije.

Matićeva je podsjetila da su značajni koraci u Digitalnoj agendi za zapadni Balkan učinjeni primjenom Sporazuma o smanjenju cijena usluga rominga u regionu, potpisanom na drugom Digitalnom samitu zapadnog Balkana u Beogradu prošle godine, a koji će dovesti do ukidanja rominga 1. jula 2021. godine.

“Smanjenje cena roming usluga i ukidanje rominga zasnovano na evropskom modelu, doneće finansijske uštede i lakšu komunikaciju za građane, dok će istovremeno doprineti razvoju digitalne ekonomije, regionalne saradnje i bržoj primeni novih tehnoloških rešenja”, rekla je Matićeva.

Treći Digitalni samit održan je, u okviru Berlinskog procesa i Akcionog plana za regionalno ekonomsko područje za zapadni Balkan, sa predstavnicima vlada iz regiona na visokom nivou, Evropske komisije, Savjeta za regionalnu saradnju, poslovne zajednice i relevantnih aktera.

Glavne teme samita bile su povezivanje sa mrežom i uslugama, povjerenje i bezbjednost, digitalne vještine i digitalna ekonomija. (Nezavisne, Srna)