VAŠINGTON/BANJALUKA – BiH je prošle godine napravila iskorak na globalnoj ljestvici ekonomskih sloboda, koju objavljuju američka fondacija “Heritage” i poslovni list “Wall Street Journal”, ali je, uprkos tome, ostala prikovana na regionalnom dnu.

Po indeksu ekonomskih sloboda na početku 2010. godine BiH je dobila 56,2 poena, što je 3,1 poen više nego lani. Time smo na globalnoj ljestvici zemalja napredovali za 24 mjesta, te smo sada na 110. poziciji od ukupno 183 rangirane države. Taj napredak, prema objavljenom istraživanju, ostvaren je zahvaljujući pomacima u oblasti fiskalnih i investicionih sloboda, te slobode rada.

Uprkos tome, BiH je ostala u kategoriji “uglavnom neslobodnih” ekonomija svijeta i iz Evrope je uspjela preteći samo Moldaviju, dok su ispred nas sve države sa prostora bivše Jugoslavije, kao i mnoge egzotične zemlje poput Zambije, Svazilenda i Vanuatua. Istraživači navode da je ekonomija BiH nakon nekoliko godina snažnog rasta i monetarne stabilnosti značajno pogoršana u 2009, djelimično zbog globalne ekonomske krize, ali i generalno sporog tempa tranzicije ka visokim ekonomskim slobodama.

“Preduzetnička klima je poboljšana, ali ostaje jedna od najgorih i neefikasnijih u regionu”, ističe se u izvještaju i dodaje da su dalje reforme potrebne u borbi protiv birokratizacije i “sitne” korupcije.

Istraživači upozoravaju da je nastavak ekonomskog rasta BiH iz proteklih godina malo vjerovatan bez značajnog napretka u oživljavanju privatizacije velikih preduzeća, reforme pravosuđa i poboljšanja primjene zakona o konkurenciji i stečaju.

“To bi ostavilo veliki dio zemlje u siromaštvu i s visokim nivoom nezaposlenosti”, ističu u fondaciji “Heritage”.

Domaći ekonomski analitičari ukazuju da ovo istraživanje potvrđuje da BiH sve više ekonomski kaska za susjednim zemljama.

“To se pogotovo vidi u oblasti privatizacije koja je potpuno zastala, pogotovo u FBiH u kojoj postoji desetak agencija koje godinama nisu riješile gotovo nijedan predmet i gdje postoji politizacija privatizacije”, kaže Duljko Hasić, stručnjak za makroekonomska pitanja.

On je realnim ocijenio izuzetno male indeksne poene koje je BiH u izvještaju fondacije “Heritage” dobila u oblastima imovinske slobode, javne potrošnje i oslobođenosti korupcije.

“Pravosuđe je strašno neefikasno, dok je javna potrošnja ogromna i prelazi 56 odsto bruto društvenog proizvoda zemlje, što je ubjedljivo najviši nivo u Evropi, jer prva sljedeća zemlja ima 36 odsto”, naglašava Hasić.

On je pesimista i kada je riječ o ovogodišnjoj prognozi za bh. ekonomiju, smatrajući da će nastavak globalne krize i kreditne restrukcije banaka dodatno pogoršati likvidnost privrede.

“Vlasti će se u 2010. baviti izborima, a ne privredom, zbog čega očekujem godišnji pad BDP-a BiH za jedan do dva procenta”, upozorava Hasić.

Hong Kong lider, na začelju Sjeverna Koreja

Ekonomski najslobodnija zemlja na svijetu, prema objavljenom izvještaju, je Hong Kong, a prate ga Singapur, Australija, Novi Zeland i Irska.

Od zemalja regiona, najbolje kotira Albanija, koja je na 53. mjestu, a slijede Makedonija na 56, Slovenija na 61, Crna Gora na 68, Hrvatska na 92. i Srbija na 104. mjestu. Najlošije rangirane zemlje svijeta po nivou ekonomskih sloboda su Sjeverna Koreja, Zimbabve i Kuba, dok za Avganistan, Irak, Lihtenštajn i Sudan nije bilo podataka.

Izvor Nezavisne novine