ISTOČNO SARAJEVO – Devizne rezerve BiH trenutno iznose 5,9 milijardi, a na kraju prošle godine iznosile su 6,2 milijarde maraka, što znači da su za deset sedmica smanjene za oko 300 miliona maraka, rekao je profesor na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu Ljubiša Vladušić.

On je rekao da se pad evra na međunarodnom tržištu valuta odražava i na eksterni sektor ekonomije BiH, prije svega na spoljni dug, te ima nešto blaži uticaj na devizne rezerve.

– Klizanje evra može imati potencijalni uticaj na visinu deviznih rezervi BiH, jer će u toj situaciji uvoznici putem banaka kupovati ovu valutu, što može uzrokovati smanjenje rezervi, ali ne može ugroziti aranžman valutnog odbora – rekao je Vladušić.

Spoljni dug BiH, navodi Vladušić, na kraju prošle godine iznosio 5,2 milijarde maraka, te da je gotovo 26,7 odsto spoljnog duga BiH izloženo riziku promjene kursa dolara prema evru, te da je oko 43,3 odsto spoljnog duga izloženo rizici promjene kursa evra prema ostalim ključnim svjetskim valutama

Prema njegovim riječima, pad evra prema dolaru za deset odsto uticaće na spoljni dug BiH, koji bi u aprilu mogao da poraste za 140 miliona maraka u odnosu na kraj 2009. godine, te još za dodatnih 40 do 50 miliona maraka zbog pada kursa evra u odnosu na ostale valute.

– Dugoročno posmatrano, evro bi mogao da oslabi za 18 odsto u odnosu na dolar, odnosno devet odsto u odnosu na ostale ključne valute, pa bi vrijednost spoljnog duga BiH zbog toga mogla da poraste za 300 do 320 miliona maraka, u odnosu na nivo krajem 2009. godine – smatra Vladušić.

Evro i dolar

Ljubiša Vladušić je istakao da će, prema istraživanju nezavisne finansijske istraživačke kuće "ECR", odnos evra i dolara do sredine ove godine pasti na nivo 1,2. Dodaje da je pad evra na međunarodnim tržištima valuta podstaknut zabrinutošću zbog mogućnosti izbijanja dužničke krize u Evropi, poslije problema sa visokim budžetskim deficitom i spoljnim dugom Grčke i sličnih poteškoća sa kojima su se suočile Španija i Portugalija.

Izvor Agencije