Na globalnim valutnim tržištima kurs američke valute ostvario je prvi sedmični dobitak od početka mjeseca prema najvažnijim svjetskim valutama, budući da su krajem sedmice investitori preduzeli dobitnosne prodaje evra nakon znatnog rasta njegova kursa, a uoči stupanja na snagu američkih carina od 2. aprila.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošlge sedmice 0,38 posto, na 104,15 bodova.

Kurs evra, koji ima najveću težinu u dolarovom indeksu, oslabio je pritom 0,6 posto prema dolaru, na 1,08223 dolara, zabilježivši prvi sedmični pad od 28. februara. Istovremeno, dolar je porastao i 0,4 posto prema jenu, na 149,21 jen.

Dolar, pod pritiskom od početka godine zbog zabrinutosti oko uticaja trgovinske politike administracije američkog predsjednika Donalda Trampa na privredni rast SAD, zbog čega je samo od početka marta pao oko 4 posto, protekle sedmice dobio je mali predah, nakon što je Fed nagovijestio da neće žuriti sa smanjenjem kamatnih stopa.

Fed: Nećemo žuriti s promjenom kamatnih stopa

Niz velikih centralnih banaka – Fed, Bank of England i Bank of Japan – ostavile su protekle sedmice kamatne stope nepromijenjene kako bi si ostavile vremena za procjenu ekonomskog učinka Trampovih carina. Fedovi funkcioneri pritom su nagovijestili dva smanjenja kamatnih stopa za po četvrtinu boda kasnije ove godine.

“Nećemo žuriti s promjenom kamatnih stopa”, rekao je predsjednik Fed-a Jerome Powell, naglašavajući izazov s kojim se kreatori politike suočavaju u upravljanju Trampovom tarifnom politikom i potencijalni uticaj na domaću privredu. Fed želi vidjeti hoće li carine uzrokovati tvrdokornu inflaciju i uzvratne carine američkih trgovinskih partnera.

“Iako je nemoguće tačno znati što administracija ima na umu za svoj sljedeći potez, naš osnovni slučaj ostaje da će carinske stope vjerojatno značajno porasti te da će to podstaknuti oporavak dolara”, rekao je Jonas Goltermann, ekonomist iz Capital Economicsa.

Evro bio na najvišem nivou u pet mjeseci

Kurs evra dotakao je tokom sedmice najviši nivo u zadnjih pet mjeseci od 1,0955 dolara. Investitori su, naime, kupovali evropsku valutu optimistični u vezi odluke njemačkog parlamenta da ukloni granicu za zaduživanje i oformi fond za ulaganje u infrastrukturu vrijedan 500 milijardi evra, kako bi se oživio rast u najvećoj evropskoj privredi.

Međutim, krajem sedmice evro je oslabio jer su se ulagači odlučili na dobitonosne prodaje evropske valute.

“To je istorijska promjena fiskalnog režima, vjerojatno najveća od ponovnog ujedinjenja Njemačke. Ipak, kao i kod ponovnog ujedinjenja, fiskalna ekspanzija ne garantuje uspjeh: nova vlada moraće provesti strukturne reforme kako bi taj fiskalni paket pretvorila u održivi rast”, istakao je Robin Winkler, glavni njemački ekonomist u Deutsche Bank Researchu.

Kurs jena, pak, oslabio je prema dolaru, nakon što Bank of Japan (BOJ), kao što se i očekivalo, nije mijenjala kamatne stope. BOJ je, naime, u srijedu zadržao kratkoročnu ciljnu kamatnu stopu na 0,5 posto, naglašavajući kako želi više vremena za procjenu kako rastući globalni ekonomski rizici od viših carina u SAD mogu uticati na krhki oporavak Japana. (Index, Foto Pixabay)