Ako FBiH ne ispuni preuzete obaveze iz pisma namjere, mora biti jasno da će biti ugrožen stend-baj aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) za čitavu BiH, bez obzira na to što RS ima pozitivnu ocjenu u ispunjenju uslova, rekao je ministar finansija RS Aleksandar Džombić.

On je rekao da na sastanku delegacije BiH i MMF-a, na godišnjoj redovnoj skupštini MMF-a i Svjetske banke u Istanbulu nije bilo riječi o raskidu stend-baj aranžmana, ali je od samog starta jasno da svi uslovi iz pisma namjere moraju biti ispunjeni, da bi se išlo u dalju realizaciju.

        Delegacija BiH boravila je proteklih dana u Istanbulu. Kakvi su stavovi predstavnika MMF-a? Da li je sporna isplata druge tranše iz stend-baj aranžmana?

DžOMBIĆ: Iskoristili smo priliku da sa međunarodnim finansijskim institucijama obavimo niz sastanaka i prođemo kroz portfelj kredita koji se realizuju kod nas. Takođe, bilo je riječi i o sprovođenju uslova koje je MMF postavio pred domaće vlasti. Predstavnicima MMF-a prezentovali smo šta je RS, a šta FBiH uradila do sada, i šta nam još predstoji kako bismo mogli da pristupimo drugoj tranši. Najavljena je kontrola sprovođenja uslova od strane predstavnika MMF-a u prvoj polovini novembra, a ako svi uslovi budu ispunjeni, druga tranša bi trebalo da bude uplaćena u decembru. Srpska je ispunila sve obaveze i to smo i prezentovali, dok je FBiH imala određene probleme sa kojima su oni i upoznali predstavnike MMF-a. Nije bilo riječi o raskidu stend-baj aranžmana, ali oni su od samog starta jasno rekli da svi uslovi iz pisma namjere moraju biti ispunjeni da bi išli u dalju realizaciju aranžmana. U to nema nikakve sumnje i ovaj sastanak nije donio ništa novo u tom pogledu.

         Da li to znači da ipak postoji mogućnost da stend-baj aranžman bude raskinut?

DžOMBIĆ: Na sastanku smo dobili čvrsta uvjerenja premijera FBiH Mustafe Mujezinovića i ministra finansija Vjekoslava Bevande da će pronaći mogućnost kako bi ispunili uslove. Vjerujem da će oni zaista učiniti sve da to ispune, ali naravno da određen rizik postoji. Ako FBiH ne ispuni preuzete obaveze, mora biti jasno da će biti ugrožen stend-baj aranžman za čitavu Bih bez obzira na to što RS ima pozitivnu ocjenu u ispunjenju uslova.

         U Istanbulu ste, između ostalog, razgovarali i o novim kreditnim linijama za RS. O kojim iznosima kredita se radi i za šta će biti iskorišćeni?

DžOMBIĆ: Sa Svjetskom bankom smo razgovarali o kreditu za podršku budžetu RS u vrijednosti od 185 miliona evra, što predstavlja i paket sa MMF-om. Ovaj kredit bi bio plasiran tako da bi 100 miliona evra dobili u ovoj godini, a ostatak u sljedeće dvije godine i mogao bi biti realizovan do kraja godine. Dakle, ubrzano moramo voditi pregovore, tako da bismo već krajem godine mogli ući u realizaciju 100 miliona evra.

         Da li je i o kakvim još kreditima bilo riječi?

DžOMBIĆ: Takođe smo razgovarali o jednom kreditnom aranžmanu za socijalni sektor u vrijednosti od preko 40 miliona dolara. Sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj prošli smo kroz linije koje već sprovode, ali i kroz neke buduće, kao što su kreditiranje Mahovljanske petlje koje bi moglo biti raspoloživo početkom iduće godine.

         U Istanbulu je razgovarano i o kreditu za mala i srednja preduzeća?

DžOMBIĆ: Iskoristili smo priliku da razgovaramo sa predstavnicima Svjetske banke i o jednoj novoj kreditnoj liniji za mala i srednja preduzeća od 70 miliona dolara za čitavu BiH. Ova kreditna linije u RS bila bi realizovana preko Investiciono-razvojne banke RS, a mogla bi biti operativna već u februaru 2010. godine.

Izvor Glas Srpske