LONDON/BANJALUKA – BiH bi u ovoj godini mogla ostvariti minimalnu stopu privrednog rasta od 0,6 procenata, dok bi Srbija trebalo da bude najbolja u regionu sa privrednim rastom od 2,4 odsto, prognoza je Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Prema procjeni EBRD-a, najveći privredni rast među bivšim jugoslovenskim republikama poslije Srbije ove godine imaće Makedonija – dva odsto, dok će uspon privredne aktivnosti u Sloveniji biti nešto niži – 1,9 procenata.

        Hrvatska bi, kao i BiH, mogla ostvariti minimalnu stopu privrednog rasta od 0,6 procenata, dok je za Crnu Goru projektovan još manji ekonomski uspon od svega 0,4 odsto.

        Srbija bi i 2011. godine, zajedno sa Mekedonijom, trebalo da bude lider ekonomske ekspanzije u regionu sa stopom rasta od 3,2 odsto, dok će uspon makedonske privrede u tom periodu biti nešto veći – 3,8 procenata.

        Prema procjeni EBRD-a, Slovenija u 2011. godini može očekivati ekonomski rast od 2,7 odsto, Hrvatska i Crna Gora – dva procenta, a BiH 1,9 odsto.

        EBRD napominje da će situacija u privredi cijelog regiona istočne i srednje Evrope, ali državama nastalim poslije rasada Sovjetskog saveza, biti i dalje nestabilna.

        Nakon što je prošle godine bruto domaći proizvod u tridesetak država na koje se rasprostire aktivnost ove banke smanjen u prosjeku za nešto više od šest odsto, EBRD u 2010. godini očekuje prosječan rast BDP-a u tom regionu od 3,3 procenta, u poređenju sa oktobarskom projekcijom rasta od 2,5 odsto.

        Banka za 2011. godinu prognozira prosječan privredni rast u ovom regionu od 3,8 odsto.

        Dijelovi jugoistočne Evrope bi mogli imati koristi od oporavka cijena metala, na primjer Srbija i Makedonija, prognoziraju stručnjaci EBRD i upozoravaju da će oporavak u Rumuniji i Bugarskoj vjerovatno biti usporen usljed pooštravanja fiskalne politike.

Ipak, oporavak u regionu kao cjelini ostaće krhak, sa velikim razlikama od zemlje do zemlje.

“Postepeni globalni oporavak biće podrška regionalnom rastu koji će pak kočiti lokalni faktori”, istakao je vodeći ekonomista EBRD Erik Berglof.

Izvor Agencije