SARAJEVO – BiH ima izvrsne resurse za korištenje energije vjetra i to je jedna od njenih šansi za privlačenje stranih investicija, otvaranje radnih mjesta i uopšte povećanje bruto društvenog proizvoda (BDP).

Zaključeno je to na prezentaciji u njemačkoj ambasadi u Sarajevu, tokom koje je ambasador Njemačke u BiH Joakim Šmit uručio ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladenu Zirojeviću elektronski atlas vjetrova.

Šmit je rekao da je to dokument zasnovan na meteorološkim podacima sakupljanim 30 godina, koji dopušta procjenu situacije s vjetrovima za svako područje u BiH. Pomoću atlasa je moguće tačnije lociranje i procijeniti kapacitet pojedinih područja, te lakše planirati izgradnju postrojenja za korištenje energije vjetra.

Šmit je naveo da je ukupni potencijal energije dobijene od vjetra u BiH oko 2.000 megavata, ali se smatra da je iskoristivo oko 900 megavata. Izrazio je, međutim, razočarenje što ovaj potencijal u BiH do sada nije korišten.

“Ostaje nada da će BiH nove mogućnosti koristiti mudrije, jer one mogu privući investicije, stvarati nova radna mjesta i povećati nacionalni dohodak”, kazao je njemački ambasador.

Zirojević je istakao da je atlas vjetrova dokument koji je prije svega nastao na osnovu satelitskih snimaka, a u njemu su locirana mjesta koja su najpogodnija za izgradnju parkova vjetroelektrana. Najavio je da će do kraja godine biti završena studija koja će pokazati kolike su mogućnosti priključenja tih oblasti u postojeću elektromrežu, da se sagleda putna infrastruktura i drugi parametri.

Ekspert za korištenje energije vjetra dr Johanes Zander je kazao da atlas vjetrova predstavlja bazu podataka za prostorno planiranje za ministarstva i lokalne zajednice, a sa druge strane za investitore i planiranje prihoda.

“BiH ima izvrsne resurse. Koristite resurse koji su vam na raspolaganju”, poručio je Zander.

Atlas pokazuje da su za korištenje ovog potencijala najinteresantnija područja oko Bihaća, Tomislavgrada, Livna, Glamoča, Mostara i dijela istočne Hercegovine, u području Trebinja i Gacka.

Dalibor Marinčić, rukovodilac Sektora za razvoj “Elektroprivrede HZHB” iz Mostara, pojasnio je da je ovo preduzeće u proteklih šest godina intenzivno radilo na istraživanju vjetropotencijala.

“Na deset lokacija u prvom ciklusu i još šest u drugom ciklusu potvrdilo se da prostori opština Glamoč, Livno, Tomislavgrad, Posušje, Široki Brijeg, Mostar, Ravno i Stolac posjeduju potreban potencijal”, rekao je Marinčić i dodao da je potrebno donijeti zakonsku regulativu koja uređuje oblast obnovljivih izvora energije, čiji je izostanak bio prepreka u dosadašnjim kontaktima sa stranim investitorima.

Izvor Agencije