
BRISEL – Američki predsjednik Donald Tramp potpisao je u subotu nalog o uvođenju carina od 25 posto na robu iz Meksika i Kanade, zajedno s carinama od 10 posto na kineske proizvode. Sve tri zemlje odgovorile su protivcarinama.
Osim toga, Tramp je najavio da će vrlo brzo uvesti carine i na robu koja se iz EU uvozi u SAD. Unija je pak upozorila američkog predsjednika da je spremna uzvratiti i odgovoriti na “štetne” carine, navodeći da je Tramp pokrenuo globalni trgovinski rat.
Njemački kancelar Olaf Šolc poručio je da EU ima “vlastite pravce djelovanja” nakon što je novi predsjednik rekao da je blok tretirao SAD “užasno”.
Sve ovo dolazi u trenutku kada bi Keir Starmer trebao biti prvi premijer Ujedinjenog Kraljevstva koji će prisustvovati samitu EU od Brexita.
Telegraph saznaje da je Starmer spreman učiniti niz ustupaka kako bi se poboljšali odnosi s Briselom, uključujući pridruživanje trgovinskom paktu pod vodstvom EU i preuređenu šemu viza za mlade Evropljane za život i studiranje u Ujedinjenom Kraljevstvu. Međutim, opozicioni čelnici upozorili su premijera da se UK previše ne približava EU nauštrb njegovog odnosa s Trampom.
Andrew Griffith, poslovni sekretar u sjeni, rekao je da bi Starmer trebao preusmjeriti svoj avion iz Brisela u Vašington kako bi dao prioritet postizanju trgovinskog sporazuma sa SAD.
Nakon Trampove najave o uvođenju carina Evropi, portparol Evropske komisije rekao je da carine “stvaraju nepotrebne ekonomske poremećaje” i “štetne su za sve strane”.
Nakon nedjeljnog sastanka s Starmerom, Šolc je sugerisao da će EU uzvratiti ako SAD uvede carine. “Važno je da ne dijelimo svijet brojnim carinskim barijerama”, rekao je, naglasivši da je EU “snažno privredno područje i ima svoje pravce djelovanja”.
Marc Ferracci, francuski ministar industrije, rekao je za francuski list Le Figaro da je “jasno da moramo reagovati”.
“Da bi odgovor bio učinkovit, mora se fokusirati na proizvode koji su važni za zemlju s kojom pregovarate”, dodao je.
Klaas Knot, čelnik nizozemske centralne banke i član Savjeta Evropske centralne banke, rekao je da “EU neće dopustiti da bude pregažen”. Dodao je da je Unija moćan trgovinski blok s više od 400 miliona potrošača.
Funkcioneri EU navodno su počeli sastavljati planove za nepredviđene situacije za trgovinski rat s Trampom prošlog ljeta, koji se vrtio oko sticanja više američke robe kao što je ukapljeni prirodni gas. Ako to ne uspije, mogle bi se uvesti carine od 50 posto ili više na proizvode uvezene iz SAD, navodi FT.
Yvette Cooper, ministrica unutrašnjih poslova, upozorila je da bi Trampovo nametanje carina moglo imati “stvarno štetan uticaj” na globalnu privredu, ali je rekla da je fokus Ujedinjenog Kraljevstva bio na izgradnji trgovinskih veza sa SAD, EU i drugim zemljama. (Seebiz, Foto Pixabay)