BANJALUKA – Kroz aktivnosti Evropske mreže preduzetništva Republike Srpske (EUNORS), od 2017. do 2020. godine podržano je 2.500 privrednih društava iz Srpske.

Konzorcijum Evropske mreže preduzetništva Republike Srpske čine pet institucija, Razvojna agencija RS, Privredna komora RS, Univerzitet u Banjoj Luci, Univerzitet u Istočnom Sarajevu i Inovacioni centar Banja Luka).

“EUNORS je u ovom periodu imao tri COSME ugovora o finansiranju svojih aktivnosti i uradio tri izvještaja prema Evropskoj komisiji, gdje su aktivnosti realizovane na nivou od 112 odsto od planiranih”, navodi Privredna komora RS.

Članice EUNORS-a organizovale su ili učestvovale u organizaciji 100 međunarodnih poslovnih susreta u Evropi, a obezbjeđeno je i besplatno učešće za domaća preduzeća u EEN bilateralnim susretima u Kini, Rusiji, Americi, Turskoj…

Potpisana su tri EU Horizon 2020 ugovora sa ciljem podrške preduzećima na unapređenju njihovih inovativnih kapaciteta, transferu tehnologija, zaštiti intelektualne svojine.

Domaća preduzeća imala su priliku da koriste grantovsku podršku od strane COSME programa. Na raspolaganju je bilo 2,3 milijarde evra.

Preko finansijskih posrednika, 110 privrednih društava iz Republike Srpske koristilo je 22 miliona KM iz COSME programa.

COSME program će od 1. januara 2021. godine zamijeniti novi EU program za podršku razvoju preduzeća i preduzetništva (Single Market), gdje se očekuje značajnije povlačenje grantovskih sredstava od strane domaćih preduzeća.

Kroz aktivnosti Evropske mreže preduzetništva Republike Srpske, domaća preduzeća i preduzetnici mogu dobiti informacije o uslovima za ulazak na tržište Evropske unije, nove prilike za izvoz, pristup novim tržištima, fondovima, mogućnosti za transfer tehnologija i pristup drugim mehanizmima  podrške razvoju preduzeća i preduzetnika.

Podsjećamo, Evropska mreža preduzetništva (EEN) predstavlja najveću mrežu za podršku razvoju preduzeća i preduzetništva u svijetu. Pokrenuta je prije tri decenije od strane Evropske komisije sa idejom da se kreira standardizovani set instrumenata podrške preduzećima u Evropi. S obzirom na uspjeh postignut u Evropi, koncept je kasnije proširen i na ostatak svijeta. Sve zemlje koje u ekonomskim smislu nešto znače danas u svijetu, članice su EEN.

“Konzorcijum iz Republike Srpske primljen je u članstvo EEN krajem 2014. godine i to je nešto najbolje što je privreda Republike Srpske do sada dobila od Evropske komisije. Kroz ovaj mehanizam podrške institucije Srpske dobile su mogućnost da, kroz direktnu komunikaciju sa Briselom, rade na razvoju domaćih preduzeća”, navode iz Privredne komore RS.

Završetkom ratifikacije COSME sporazuma krajem 2016. godine od strane nadležnih institucija BiH, stvoreni su uslovi da konzorcijum iz Republike Srpske  dobije sredstva za finansiranje svojih aktivnosti iz dva najznačajnija programa Evropske komisije za podršku razvoju preduzeća i preduzetinštva: COSME i Horizon 2020. Isto tako, preduzeća iz Republike Srpske su kroz posredovanje domaćih finansijskih institucija dobila pristup novim finansijskim instrumentima, prigođenim njihovim potrebama.

Analize istraživanja o potrebama preduzeća u Republici Srpskoj pokazuju da se glavni izazov sa kojima se suočavaju odnose na otežan pristup tržištima, finansijama, zatim nedostatak kvalitetne radne snage i sve više na potrebu unapređenja inovativnih kapaciteta. Upravo je EEN kreirana kao podrška preduzećima da lakše prevaziđu navedene prepreke. (Swot)