BRISEL – Lideri EU 27 postigli su rano jutros, poslije maratonskih višednevnih pregovora, dogovor o višegodišenjem zajedničkom budžetu i fondu za opravak.

Ukupan iznos paketa za oporavak je 1.824 milijarde evra, od čega se 1.074 miljarde nalazi u okviru zajedničkog budžeta za period od 2021. do 2027. godine.

Fond za oporavak EU iznosi 750 milijardi evra, a čine ga 390 miljardi bespovratne pomoći i 360 milijardi zajmova.

Ovaj fond će biti finasiran zajedničkim zaduživanjem EU na svjetskim tržištima kapitala, a rok za otplatu pozajmice je kraj 2058 godine.

EU lideri su do dogovora došli poslije maratonskih pregovora koji su ušli u peti dan.

Konačni dogovor predvidio je i raspodjelu sredstava iz budžeta po oblastima počev od Kohezionog fonda za koji je izdvojena najveća suma od 322 milijarde evra, preko fonda za Obnovljive izvore i životnu sredinu (240 milijardi evra), Jedinstveno tržište inovacije i digitalizacija (132,7 milijardi evra), fond za Migracije i upravljanje granicama (22,6 milijarde evra), Odbrana i bezbijednost (13,1 miljardi evra), Javna adminstracija (73,1 milijarde evra ) i fond za Susjedstvo i svijet (98,4 milijarde evra).

U okviru fonda za Susjedstvo i svijet nalazi se i istrument pretpristupne pomoći za Srbiju u druge zemlje u procesu evroinetgarcija za koji je u narednih sedam godina namijenjeno 12,5 milijardi evra.

U prethodno budžetskom periodu za IPA fondove je bilo izdvojeno 11,7 milijrdi evra.

Lajen: Ovo je istorijski trenutak u Evropi

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kaže da je postignutim odgovorom o budžetskom paketu EU od 1.824 milijarde evra za preiod od 2021. do 2027. godine načinjen veliki korak ka oporavku.

“Evropa ima sada veliku šansu da izađe jača iz krize. Danas smo učinili istorijski korak na koji svi možemo biti ponosni” poručila je fon der Lajen.

Ursula fon dr Lajen naglašava da su EU lideri proveli “četiri dana i četiri noći” u pregovorima o višegodišenjm paketu za oporavak.

“Razgovarali smo više od devedeset sati, ali vrijedilo je. Ovaj dogovor je signal da je Evropa spremna da djeluje. Ljudi često optužuju Evropu da uradi premalo i prekasno, ali mi smo pokazali da je zapravo potpuno drugačije”, kaže Lajen.

Ona je ukazala da je EU za samo dva mjeseca, što je kako kaže, apsolutini rekord u istoriji Unije, uspjela da uspostavi novi budžetski instrument kakav je “Nova generacija Evropa” i dogovori 1.824 milijarde evra finasiranja za narednih 7 godina što predstavlja više od 5 procenata DBP EU27.

“Trenutno smo u najtežoj ekonomskoj i zdravstvenoj krizi, ali bez obzira na to Evropa uspijeva da rješava krizu na efikasan način i povezuje solidarnost sa odgovornošću. Ovo je ne samo put iz krize već osnova za modernu i drživu Evropu”, poručila je fon der Lajen.

Iako navodi da je ovim budžetom evropski oporavak biti zelen, da će se ubrzati digitalizaciju i ojačati nacionalne reforme ojačane, fon der Lajen ukazuje i na činjenicu da je u postizanju kompromisa došlo do smanjenje sredstava za određene EU programe namenjene zdravlju, zaštiti klime, istraživanjima, ali i programa namijenjenog sa spoljnu politiku i susjedstvo, iz koga se finasira Instrument pretpristupne pomoći za Srbiju i druge zemlje regiona.

“To je za žaljenje i umanjuje inovativni dio budžeta čak iako 50 procenata cijelog budžeta podržava moderne politike”, zaključila je fon der Lajen.

Ona je naglasila da dogovor Evropskog savjeta sada mora da odobri i Evropski parlament kako bi stupio na snagu do kraja ove godine.

“Teški pregovori u teška vremena”

Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel kaže da su se “teški pregovori u teška vremena” završili dobro za svih EU 27 članica i narod Evrope.

On navodi da je dogovoreno da evropski budžet u narednih sedam godina bude podržan sa 1.074 milijarde evra uz 750 milijardi evra koje će biti mobilisane za oporavak ekonomija.

“Ovo je dobar i jak dogovor. Pokazali smo kolektivnu odgovornost, solidarnost, kao i vjeru u zajedničku budućnost. Vjerujem da će se na ovaj dogovor gledati kao na odlučujući momenat na evropskom putu koji će nas lansirati u budućnost”, poručio je Mišel nakon četvrte noći pregovora EU lidera u Briselu.

Šarl Mišel kaže da je novim dogovorom “prvi put u istoriji EU” budžet snažno povezan sa klimatskim ciljevima, a vladavina prava je postala odlučujući kriterijum za potrošnju iz budžeta.

“Pokazali smo da magija evropskog projekta nastavlja da živi, jer čak i kada neko pomisli da je nešto nemoguće, uvijek postoji mogućnost da se dođe do rješenja, uz pomoć poštovanja i želje da se radi zajedno, prebrode prepreke i zajedno krene u budućnosti”, poručio je Mišel iz Brisela.

On je naglasio da politički lideri imaju odgovornost da odgovore na još nedoživljenu krizu pandemije kovid 19 koja je odnijela 600 hiljada života i koja nastavlja da utiče na život svih.

“Mi imamo različita mišljenja i pristupe, ali smo poslali snažnu poruku svetu i Evropljanima da dijelimo iste vrijednosti i da možemo da odgovorimo snažno kada je potrebno”, zaključio je Mišel.

Makron: Postignut je istorijski sporazum za EU

EU je uspjela da postigne istorijski sporazum o zajedničkim finansijskim sredstvima neophodnim da se prevaziđu izazovi pandemije kovida-19, izjavio je francuski predsjednik Emanuel Makron, prenosi Rojters.

Prema riječima francuskog predsednika, sporazumu su prethodili “dugački i teški” pregovori tokom kojih je bilo neophodno praviti ustupke kako bi se prevazišle razlike koje su ometale postizanje jedinstva.

“Ustupci su bili proporcionalni i neophodni da se dođe do upotrebljivog, velikog plana ekonomskog oporavka EU”, ocijenio je Makron na konferenciji za novinare.

“Ne postoji savršen svijet, ali mi smo postigli napredak”, zaključio je predsjednik Francuske.

Merkel: EU demonstrirala zajedništvo i odlučnost

Njemačka kancelarka Angela Merkel ocijenila je  da je “EU sposobna da djeluje zajednički, čak i u periodu najveće krize, kao i da je spremna da primjenjuje nova rešenja u neuobičajenim okolnostima.

“To je važan signal koji šaljemo i izvan granica EU, da su zemlje članice, iako svaka zabrinuta na drugačiji način, sposobne da preduzmu akciju”, izjavila je Merkelova, prenosi Rojters.

Merkel je to rekla na zajedničkoj konferenciji za novinare sa francuskim predsjednikom Emanulom Makronom.

Italija će dobiti 28 odsto novca

Lideri EU saglasili su se u vezi sa ambicioznim fondom za oporavak od krize izazvane pandemijom kovid-19, izjavio je premijer Italije Đuzepe Konte.

Prema riječima Kontea, Italija će dobiti 28 odsto novca, odnosno 209 milijardi evra od usaglašenih 750 milijardi, od čega će 81 milijarda biti u grantovima, a 127 milijardi u vidu pozajmica.

On je rekao da će fond omogućiti zemljama EU da se “snažno i efikasno” suoče sa krizom.

“Zadovoljni smo usvajanjem ambicioznog plana, koji će nam omogućiti da se snažno i efikasno suočimo sa krizom”, istakao je Konte na konferenciji za novinare nakon pet dana pregovora u Briselu.

Za Grčku oko 72 milijarde evra

Sporazum u vezi sa fondom EU za oporavak od krize izazvane pandemijom kovid-19 predstavlja nacionalni uspjeh, zahvaljujući kojem će za Grčku biti izdvojeno oko 72 milijarde evra, izjavio je grčki premijer Kirijakos Micotakis.

Micotakis je naglasio da je fond omogućio EU važno finansijsko sredstvo.

“Danas smo uspjeli da obezbijedimo vrlo ambiciozan odgovor, koji će odgovoriti na simetrični šok koji je izazvala pandemija u svim ekonomijama”, istakao je Micotakis.

On je rekao da će novac biće pažljivo raspoređen u Grčkoj, koja nema namjeru da protraći značajan evropski kapital koji ima na raspolaganju.

“Ulagaćemo u korist svih Grka”, poručio je Micotakis.

Hrvatskoj 22 miljarde evra iz paketa EU

Hrvatska će dobiti 22 milijarde evra iz paketa Evropske unije, objavio je jutros premijer Hrvatske Andrej Plenković.

“U Hrvatsku donosimo 22 milijarde evra, koje su jemstvo brzog privrednog oporavka i daljnjeg ravnomernog razvoja zemlje”, napisao je Plenković na Tviteru, nakon što su lideri EU 27 postigli dogovor o višegodišenjem zajedničkom budžetu i fondu za opravak.

Skoro najduži samit u istoriji EU

Samit lidera EU 27 o paketu za oporavak od posljedica krize COVID19 samo je za 20 minuta kraći od najdužeg samita u istoriji EU, navodi se kao zanimljiva činjenica u Briselu.

Sastanak lidera koji je počeo u petak 17. jula u 10 časova ujutru završen je u utorak u 5:45 ujutru.

“Trebalo je da završimo u 6:05 kako bi oborili rekord sa samita EU u Nici 2000. godine. Tražio sam da trajemo malo duže i svi su se smijali”, izjavio je premijer Holandije Mark Rute.

Rute je dodao da mu se učinilo da će uspjeti da se dostigne rekord iz Nice zbog ”dužeg završnog govora italijanskog premijera Kontea”, ali da su na kraju “ipak završili ranije”.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izračunala je da je ovaj samit trajao ukupno 90 sati.

Lideri ocenjuju da su pregovori tokom ”četiri dana i četiri noći” bili teški i povremeno puni tenzija, a nisu izostale i međusobne optužbe

“Sa svima sam i dalje u dobrim odnosima. Ipak svi smo mi profesionalci”, poručio je na kraju samita Mark Rute na čiji račun je tokom pregovora sizalo najviše kritike kako zbog čvrstog stava oko striktnih uslova raspodjele novca tako i zbog insitiranja na smanjenju fonda namijenjenog za bespovratnu pomoć.

Samit EU 27 u Briselu ovoga puta održao se u izmijenjenim uslovima zbog mjera suzbijanja infekcije COVID19.

To je podrazumijevalo i smanjenu brojnost delegacija i ”fizičko” odsustvo medija koji su samit mogli da prata ”na daljinu” preko intetrnet platformi. U pokušaju da prekrate vrijeme i ostanu budi do postizanja dogovora, novinari su posljednje noći na zajedničkim internet platfomama i grupama razmjenjivali slike svojih ljubimaca. (Tanjug)