KANANASKIS – Trgovinski pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama su složeni, ali ostaje cilj da se postigne dogovor do krajnjeg roka 9. jula, izjavila je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nakon što je predsjednik Donald Tramp rekao da EU nije “fer”.

“To je složeno, ali napredujemo, što je dobro i ja snažno insistiram da ubrzamo tempo, tako da smo u pregovorima u mješovitoj fazi, a vidjećemo šta će na kraju biti”, rekla je ona novinarima na marginama samita G7 u Kanadi, prenosi Rojters.

Ona je, takođe, dodala da s obzirom na rast cijena nafte za sada nije bilo pritisaka da se dodatno smanji ograničenje cijene ruske nafte.

Zvanični Vašington je najavio uvođenje carina od čak 50 odsto na gotovo cjelokupan izvoz iz Evropske unije ukoliko se dogovor ne postigne do 9. jula, što je izazvalo zabrinutost u Briselu.

Procjene Evropske komisije ukazuju da Trampove mjere već pogađaju izvoz u vrijednosti od 380 milijardi evra – oko 70 odsto ukupnog izvoza iz Evropske unije u SAD. (Agencije, Foto Pixnio)