BROD – Rafinerija nafte u Brodu od sutra će ponovo biti u punom pogonu nakon završetka planiranog i najavljenog remonta koji je počeo 18. septembra, izjavio je Slavko Šćepanović, prvi zamjenik generalnog direktora “Optima grupe”.

Prema njegovim riječima, tokom remonta zamijenjeni su svi habajući i dijelovi opreme oštećeni korozijom kako bi se obezbijedio siguran, stabilan i kontinuiran rad proizvodnih kapaciteta u sljedećih oko 340 dana.

"Brodska Rafinerija je uspješno završila planirani remont postrojenja i 14. oktobra je počelo fazno puštanje u rad proizvodnih pogona’, kazao je Šćepanović.

Istakao je da su u pogon prvo puštena postrojenja atmosferske i vakuum destilacije koja su u toku prošle sedmice dostigla puni kapacitet. U protekli petak su, dodaje, bile spremne za isporuku prve veće količine mazuta i bitumena iz nove proizvodnje i dostignut je puni kapacitet proizvodnje benzina.

Rafinerija je stavila u funkciju takozvana ekološka postrojenja – za prečišćavanje gasova, za proizvodnju elementarnog sumpora i dodatno prečišćavanja izlaznih gasova, čime se obezbjeđuju ekološki uslovi životne sredine. Pravi efekti rada ovih postrojenja, ističu u preduzeću, građani Broda i okoline osjetiće u narednih nekoliko dana, nakon kontinuirane proizvodnje naftnih derivata.

"Remontovanjem postrojenja hidrokrekinga i hidrodesulfurizacije sumpora omogućena je proizvodnja euro dizela Euro-4 sa sadržajem sumpora do 50 ppm (miligrama sumpora po kilogramu) i Euro-5 sa sadržajem sumpora do 10 ppm", naglasio je Šćepanović.

Nakon remonta, struktura proizvodnje dizel goriva standarda Euro-4 iznosiće oko 30 odsto, dok će učešće Euro-5 iznositi osam odsto u odnosu na količinu sirove naftu koja se prerađuje.

Slobodan Rajlić, savjetnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS, rekao je da je, do sada, Rafinerija nafte u potpunosti ispunjavala planove i dinamiku proizvodnje i investiranja.

"Ministarstvo i Vlada RS prate realizaciju obaveza koje je preuzeo ruski kupac, naročito onih koji se tiču upošljavanja kapaciteta i broja zaposlenih, ali i kvaliteta proizvoda", ukazao je Rajlić.

Prema njegovim riječima, brodski kapacitet sa dnevnom preradom 3.600 tona sirove nafte je od velikog značaja ne samo za privredu RS, već i za cijelu BiH. Rafinerijski kapaciteti u Brodu i Modriči, ističe, nude derivate evropskog kvaliteta, sirovinu za građevinarstvo i cestogradnju, ali i dobru sirovinsku bazu za hemijsku industriju.

"Rafinerije Brod i Modriča, ulaganjima u proizvodnju pokazuju da je tržište BiH za njih veoma važno i da građani RS i BiH zaslužuju evropski standard proizvoda koji ovi kapaciteti nude", rekao je Rajlić.

Kapacitet brodske Rafinerije je prerada 3.600 tona sirove nafte dnevno.

Izvor Agencije