BEČ – U Aus­tri­ji su sve gla­sni­ji zah­tje­vi da bo­ga­ti tre­ba da pla­te ta­ko­zva­ni ko­ro­na po­rez, jer se država ma­si­vno za­dužuje ka­ko bi po­mo­gla pre­du­zećima.
Dug država u Evro­pi dos­tiže to­kom pan­de­mi­je no­ve re­kor­dne vi­si­ne, a mno­gi po­li­tičari se za­lažu za spe­ci­jal­na ko­ro­na da­va­nja od stra­ne bo­ga­ti­jih, is­tiče bečki dne­vnik “Pre­se”.
I aus­trij­ska vla­da iz­dvo­ji­la je mi­li­jar­de ka­ko bi pre­du­zećima po­mo­gla tokom kri­ze, a dok mno­ga pre­du­zeća stra­hu­ju zbog egzis­ten­ci­je, pos­to­je i one fir­me ko­je pro­fi­ti­ra­ju od kri­ze.
Ta­ko šef “Ama­zo­na” Džef Be­zos, na pri­mjer, ne može da se žali na ovu go­di­nu, jer nje­go­va kom­pa­ni­ja os­tva­ru­je još veće do­bi­ti, po­što su ra­dnje za­tvo­re­ne i građani na­ručuju ro­bu on­line, do­da­je “Pre­se”.
Be­zos, ko­ji važi za naj­bo­ga­ti­jeg čo­vje­ka svi­je­ta s pri­va­tnom imo­vi­nom u vri­je­dnos­ti od 185 mi­li­jar­di do­la­ra, sa­mo je je­dan od mno­gih.
Zbog ovih okol­nos­ti dis­ku­si­ja o “ko­ro­na po­re­zu” za bo­ga­te sve je gla­sni­ja i u Nje­mačkoj, gdje se za to za­laže mi­nis­tar fi­nan­si­ja Olaf Šolc, ko­ji traži da građani ko­ji za­rađuju ja­ko pu­no pla­te veći do­pri­nos.
Is­to zah­tije­va i špan­ska vla­da­juća stran­ka Uni­das Po­de­mos, ko­ja želi spe­ci­jal­ni po­rez za bo­ga­ti­je su­građane.
U Aus­tri­ji je ova de­ba­ta po­kre­nu­ta još na pro­ljeće, ka­da je vi­ce­kan­ce­lar Ver­ner Ko­gler u vi­še in­ter­vjua tražio po­rez na imo­vi­nu.
Ta­kođe je i So­ci­jal­de­mo­krat­ska par­ti­ja Aus­tri­je (SPO) za­tražila već ra­ni­je po­rez na imo­vi­nu i na­sljed­stvo.
Taj zah­tjev usljed aktu­el­ne si­tu­aci­je pos­ta­je sve značani­ji, po­što se Aus­tri­ja ma­si­vno za­dužuje kao država usljed ko­ro­na kri­ze.
Iz Vla­de po­la­ze od to­ga da će sto­pa za­duženos­ti dos­tići vi­še od 90 od­sto BDP-a.
Usljed ta­kve si­tu­aci­je su se i po­zna­te ličnos­ti, kao što su ugos­ti­telj Ati­la Do­gu­dan, ko­ji po­sje­du­je sop­stve­ni la­nac ke­te­rin­ga, i građevin­ski pre­du­ze­tnik Hans Pe­ter Ha­zel­štaj­ner izja­sni­li za spe­ci­jal­ni po­rez na imo­vi­nu i na­sljed­stvo.
Na­ro­dna par­ti­ja (OVP) kan­ce­la­ra Se­bas­ti­ja­na Kurca je u pro­šlos­ti stal­no odbi­ja­la ta­kve zah­tje­ve.
Međutim, sa­da je ne­ja­sno, kon­sta­tu­je “Pre­se”, ka­ko će se sma­nji­ti za­duženja.
U osno­vi OVP želi da taj no­vac ­vra­ti kroz rast, a od sko­ro na­ro­dnja­ci kažu da se ne is­ključuje, za tra­ja­nje man­da­ta Vla­de, po­većanje po­re­za.
Ra­dnička ko­mo­ra Aus­tri­je (AK) već ima spre­man kon­cept “so­li­dar­nog do­pri­no­sa”.
Vre­men­ski ogra­ničenim do­pri­no­si­ma tre­ba da se sma­nje du­go­vi na­prav­lje­ni to­kom ko­ro­na kri­ze, a na dru­goj stra­ni i fi­nan­si­ra­ju in­ves­ti­ci­je za bu­dućnost, obja­snio je fi­nan­sij­ski ek­spert AK Mar­kuc Mar­ter­bauer.
Taj po­rez tre­ba­lo bi da se pri­mi­je­ni za imo­vi­nu vre­dni­ju od 10 mi­li­ona evra, a pre­ma AK, tom mje­rom bi bio po­gođen je­dan pro­ce­nat aus­trij­skih do­maćin­sta­va. Građani sa imo­vi­nom u vri­je­dnos­ti većoj od 10 mi­li­ona evra tre­ba­lo bi da plaćaju na to po­rez od dva od­sto.
Kod imo­vi­ne vre­dni­je od 100 mi­li­ona evra po­rez bi bio tri od­sto.
To bi, sma­tra Mar­ter­bauer, državi go­diš­nje do­nij­elo se­dam mi­li­jar­di evra.
Aus­tri­ja je od 1954. do 1993. ima­la po­rez na imo­vi­nu, ko­ja je uki­nu­ta zbog ma­lih pri­ho­da, jer su tim po­re­zom bi­la po­gođena sa­mo pre­du­zeća. (Ta­njug)