AMSTERDAM – Holandiji prijeti visoki rizik od velikih nestanaka struje nakon 2030. godine ukoliko energetske kompanije ne dobiju sredstva za održavanje gasnih elektrana u funkciji, pokazuje izvještaj međunarodne konsultantske kuće “Kompas leksekon” za udruženje “Energi Nederland”.
Prema analizi, u narednih pet godina snabdijevanje električnom energijom u Holandiji biće dovoljno čak i u periodima bez sunca i vjetra, ali nakon tog perioda bi situacija mogla naglo da se pogorša, prenosi “NL tajms”.
Holandija do 2029. godine planira gašenje posljednje tri termoelektrane na ugalj, dok su gasne elektrane sve manje isplative zbog širenja kapaciteta vetroparkova i solarnih panela.
Potrošnja struje, istovremeno, ubrzano raste, a broj toplotnih pumpi i električnih vozila je sve veći.
Procjene pokazuju da bi Holandija već do 2033. godine mogla da se suoči sa 15 do 18 sati godišnjih nestašica električne energije, što je četiri puta više od prihvatljivog maksimuma od četiri sata.
To bi prouzrokovalo nekontrolisane prekide u snabdijevanju i ekstremno visoke cijene struje.
U ovom trenutku, pouzdanost sistema iznosi 99,99 odsto.
Operatori odlažu velika održavanja gasnih elektrana jer im se to više ne isplati zbog brzog porasta korišćenja energije vetra i sunca, upozorava predsednica “Energi Nederlanda” Kora van Nivenhauzen i dodaje da izvještaj predstavlja “ozbiljno upozorenje”.
“Kompas leksekon” predlaže uvođenje tržišnog mehanizma koji bi obezbedio plaćanja operatorima za rad u periodima kada obnovljivi izvori ne mogu da podmire potražnju, i stimulisao nova ulaganja u elektrane i sisteme za skladištenje energije u baterijama (BESS).
Procjenjuje se da društvena korist od pomenutih mera iznosi 2,5 do tri milijarde evra godišnje kroz niže cijene i smanjenje rizika od nestanaka struje.
Istraživači zaključuju da je “bolje spriječiti nego liječiti”, odnosno da je povoljnije sada reagovati i uložiti sredstva, pošto bi eventualno saniranje posljedica moglo da bude daleko skuplje. (Agencije, Foto Pixabay)