PEKING – Inflacija u Kini, mjerena rastom potrošačkih cijena, porasla je u martu za 1,5 odsto na godišnjem nivou, najbrže u posljednja tri mjeseca, u odnosu na februarski nivo od 0,9 procenata.

Rast potrošačkih cijena je nadmašio prognoze analitičara, koji su u anketi Rojtersa predviđali međugodišnju stopu od 1,2 posto.

Druga po veličini svjetska privreda je u martu bila pod pritiskom zbog obnovljene epidemije kovida-19, pri čemu su proizvodni i uslužni sektori prijavili pad aktivnosti.

Vlasti su predstavile mjere podrške privredi, koje uključuju veću fiskalnu potrošnju i smanjenje poreza na dohodak za mala preduzeća.

U odnosu na mart prošle godine, cijene hrane su pale za 1,5 posto u poređenju s padom od 3,9 procenata u februaru, što se negativno odrazilo na opštu inflaciju za 0,28 procentnih poena, prema podacima Nacionalnog biroa za statistiku (NBS).

Istovremeno, rast proizvođačkih cijena u Kini je usporio u martu, uprkos troškovnim problemima izazvanim ratom u Ukrajini i uskim grlima u lancu snabdijevanja.

Indeks proizvođačkih cijena je porastao za 8,3 posto na godišnjem nivou, spustivši se sa februarskog nivoa od 8,8 odsto.

Dok je ovo najsporiji međugodišnji rast proizvođačke inflacije u Kini od aprila 2021. godine, mjesečni rast od 1,1 posto je bio najbrži u posljednjih pet mjeseci. (Tanjug)