BANJALUKA – Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković izjavio je da će nadležne inspekcije kontrolisati poskupljenja pojedinih artikala, koja će uslijediti nakon današnjeg stupanja na snagu Zakona o akcizama BiH.

“Pratićemo kako će se poskupljenje od 10 feninga za naftu reflektovati na određene prehrambene proizvode. Do sada se dešavalo da skoro sve poskupljuje nakon povećanja cijena nafte, što nije bilo realno”, rekao je Gluhaković.

Generalni sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović izjavio je da stupanje na snagu Zakona o izmjenama i dopunama zakona o akcizama BiH, kojim se uvodi dodatna akciza na gorivo, ne bi trebalo da ima uticaja na cijene prehrambenih proizvoda.

“Ako se to pitanje posmatra sa aspekta cijene transporta, ne bi trebalo po tom osnovu da dođe do korekcije cijena prehrambenih proizvoda”, rekao je Petrović Srni.

On je naveo da faktički nije ni trenutak da dođe do korekcija cijena prehrambenih proizvoda, s obzirom da su u posljednje vrijeme bile dosta stabilne, te da bi i trgovci trebali voditi računa da platežna moć potrošača pada i da veliki dio restriktivnije troši novac.

Petrović je kao argumet da ne bi trebalo doći do korekcije cijena, naročito poljoprivrednih proizvoda, naveo i taj što je Vlada RS obezbjedila regresirano gorivo i đubrivo za proljećnu sjetvu.

On je rekao da je i trebalo da se uvedu akcize na cigarete i da to Pokret potrošača RS podržava, te smatra da ne treba davati ni podsticaje poljoprivrednim proizvođačima duvana, zbog štetnosti pušenja po zdravlje.

Prema njegovim riječima, akcizu na kafu nije trebalo uvoditi, jer nju najviše konzumira dio stanovništva loše platežne sposobnosti.

Gluhaković je istakao da danas stupa na snagu i Zakon o zaštiti domaće proizvodnje, čime će cijene uvezene robe zbog nameta carine biti veće od 30 do 60 odsto.

“To će biti popriličan udar na budžet građana, koji su kupovali uvezene proizvode. S druge strane, mi ne možemo nadomjestiti svu tu uvezenu robu našim proizvodima, jer jednostavno nemamo dovoljno domaće robe. Imajući u vidu slobodno formiranje cijena, nećemo moći uticati na naše veletrgovce pri formiranju cijena”, naveo je ministar.

Gluhaković je izrazio zabrinutost da će doći do kontramjera, ako padne promet uvezenih roba iz Hrvatske i Srbije.

“Volio bih da se to ne desi, ali takvi potezi već su najavljeni diplomatskim notama i porukama. Mogli smo na drugi način da zaštitimo domaće proizvode, koristeći subvencije, podsticaje, stvaranjem uslova proizvođačima da ispune standarde CEFTA, kako im proizvodi po mjesec dana ne bi stajali na granicama”, ocijenio je Gluhaković.

On je napomenuo da BiH još nije “ni blizu” članstvu u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, a da “pokazuje zube” usvajanjem ovog zakona.

Pomoćnik ministra trgovine i turizma Dušanska Tegeltija smatra da su postojali drugi načini zaštite domaće proizvodnje kao što je izmjena Zakona o carnskoj tarifi i niz drugih mjera, kojim se mogla stimulisati domaća prizvodnja.

“Mislim da će zakon imati negativnog odjeka kod Evropske komisije i svih članica CEFTA-e, jer rušimo Sporazum o CEFTA-i”, stav je Tegeltije.

Izvor Agencije