Za RS je izuzetno važno to što je u prošloj godini uspjela da zadrži interesovanje stranih ulagača, kada je privučeno više od 100 miliona maraka investicija, i to što u 2010. godini možemo da očekujemo da taj iznos bude za nekoliko puta veći nego lani, rekla je ministar ekonomskih odnosa i regionalne saradnje RS Jasna Brkić.

– Najviše novca uloženo je u trgovinu i proizvodnju, a najznačajniji ulagači su iz Srbije, Slovenije i Italije – kazala je Brkić.

Kako ocjenjujete ekonomski razvoj Srpske u prošloj godini?

BRKIĆ: Uprkos velikim iskušenjima koje je donijela svjetska ekonomska kriza, ekonomski razvoj RS bio je dobar. U godinu krize Srpska je ušla fiskalno stabilna, sa niskim učešćem javne potrošnje i javnog duga u bruto društvenom proizvodu (BDP), reformisanim direktnim porezima s ciljem rasterećenja privrede, te daljom realizacijom Razvojnog programa RS. Od ukupno 28 oblasti industrijske proizvodnje, u deset oblasti bilježimo rast proizvodnje u odnosu na 2008. godinu. Sigurno je da su mjere Vlade RS za ublažavanje negativnih efekata ekonomske krize doprinijele održavanju privredne aktivnosti. Od ukupno 142 mjere, oko deset odsto nije realizovano, što će biti urađeno u ovoj godini.

Koliki je bio iznos stranih investicija u RS u 2009. godini?

BRKIĆ: Za Republiku Srpsku je izuzetno važno to što je u prošloj godini uspjela da zadržali interesovanje stranih ulagača, kada je privučeno više od 100 miliona maraka investicija, i to što u 2010. godini možemo da očekujemo da taj iznos bude za nekoliko puta veći nego lani. Najviše novca uloženo je u trgovinu i proizvodnju, a najznačajniji ulagači su iz Srbije, Slovenije i Italije. Sigurno da je to malo i da je manje nego ranijih godina, ali brojne prednosti koje nudimo investitorima privući će znatno više stranih ulaganja u RS.

Kakvi su planovi Ministarstva kada je riječ o privlačenju ulagača u ovoj godini?

BRKIĆ: Za nas je posebno značajno da dobijemo investicije u elektroenergetski sektor da bi bili iskorišćeni potencijali koje imamo, da ulaganja usmjerimo u proizvodnju proizvoda veće dodatne vrijednosti koji su namijenjeni izvozu, zatim u turizam, u proizvodnju zdrave hrane, te da realizujemo planirane infrastrukturne projekte. Investitori iz Njemačke, Rusije, Austrije i Turske veoma su zainteresovani za ulaganje u RS. U ovoj godini biće nastavljena i ulaganja u Rafineriju nafte u Brodu. Planirano je da učešće investicija u BDP-u u 2010. godini bude iznad 20 odsto.

Koji su osnovni ciljevi ekonomske politike RS u idućem periodu?

BRKIĆ: U ovoj godini Srpska bi trebalo da ostvari rast BDP-a po nominalnoj stopi od 3,1 odsto i realnoj od 1,4 odsto, uz inflaciju od 1,2 odsto. Nadamo se nastavku rasta industrijske proizvodnje od šest odsto, kao i zadržavanju broja zaposlenih, nivoa javne potrošnje ispod 40 odsto BDP-a, a očekuje nas i rast izvoza od 5,8 i uvoza od 5,6 odsto. U ovoj godini, prvi put, RS će imati Strategiju razvoja, tako da u tom pogledu svi moramo da radimo više i bolje, i tek onda možemo da očekujemo bolji životni standard. Jedan od ciljeva ekonomske politike za 2010. godinu je i zaštita socijalno ugroženih kategorija stanovništva.

Šta će iz ekonomsko-socijalne komponente Razvojnog programa Vlade RS biti realizovano u 2010. godini?

BRKIĆ: Iz ove komponente u 2010. godini ostalo je 200.564.325 maraka, a od prodaje državnog kapitala očekujemo 25 miliona maraka na osnovu kamata. Ovaj novac sigurno ćemo alocirati tako da što bolje prevaziđemo krizu i ubrzamo privredni razvoj. Od 2007. do kraja 2009. godine sa 391.494.014 maraka finansirano je 217 projekata. U istočni dio uloženo je 54,12 odsto, a u zapadni 45,88 odsto sredstava. Po projektima odobrenim za finansiranje iz ove komponente do sada je izdvojeno 275.444.325 maraka, od čega u 2009. godini 137,89 miliona maraka. Najviše je uloženo u infrastrukturne projekte, što se nastavlja i u ovoj godini. Tu su i ulaganja u stvaranje preduzetničke infrastrukture i razvoj malih i srednjih preduzeća, a sigurno da će povoljni krediti koje smo dobili od Svjetske banke i Evropske investicione banke za ove namjene biti dodatni impuls našem razvoju.

Kakvi su rezultati robne razmjene RS sa inostranstvom u prošloj godini?

BRKIĆ: Robna razmjena RS sa inostranstvom za 11 mjeseci 2009. godine iznosi 4,7 milijardi maraka, od čega se na izvoz odnosi 1,52 milijarde, a na uvoz 3,19 milijardi maraka. Lanjski izvoz manji je za 14,3 odsto, a uvoz za 16 odsto nego u 2008. godini. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 47,6 odsto, a u strukturi izvoza dominira prerađivačka industrija sa učešćem od 76,5 odsto, rudarstvo sa 17,4 odsto, te poljoprivreda sa 5,1 odsto.

Izvor Glas Srpske