PEKING – Kineska ekonomija se vratila na staze rasta u drugom kvartalu nakon dubokog pada početkom godine, ali su domaća potrošnja i investicije ostali krhki kao posljedica udara korona krize, što ukazuje na potrebu za dodatnom političkom podrškom jačanju oporavka.

Bruto domaći proizvod (BDP) Kine porastao je u drugom tromesečju za 3,2 posto u odnosu na godinu ranije nakon oštrog pada od 6,8 procenata u prvom kvartalu, pokazuju danas objavljeni podaci Nacionalnog biroa za statistiku (NBS).

Ovo je brži rast nego što su očekivali ekonomisti, koji su u anketi Rojtersa predviđali ekonomsku ekspanziju od 2,5 procenata.

S druge strane, BDP je u periodu april-jun zabilježio skok od čak 11,5 odsto u odnosu na prva tri mjeseca 2020, saopštio je biro za statistiku. To daleko nadmašuje prognoze u kojima je tipovano da će BDP na kvartalnom nivou porasti 9,6 procenata.

Što se tiče polugodišnjih pokazatelja, kineska ekonomija se smanjila za 1,6 posto u prvih šest mjeseci na godišnjem nivou.

Promet u maloprodaji je u junu pao za 1,8 odsto međugodišnje, peti mjesec uzastopno, posle pada od 2,8 posto u maju. Ovo je razočaravajući pokazatelj, s obzirom na to da se očekivao rast prometa na malo u junu od 0,3 procenta.

Analitičari predviđaju da će vlasti u drugoj polovini godine nastaviti sa mjerama finansijske podrške privredi, kako bi podstakli oživljavanje ekonomske aktivnosti. (Tanjug)