SINTRA  – Predsjednica Evropske centralne banke Kristin Lagard potvrdila je danas planove o početnom povećanju kamatnih stopa za četvrtinu procentnog poena u julu, i poručila da je njen tim spreman da ubrza podizanje kamata ukoliko bude potrebno, odnosno ako inflacija nastavi da raste.

Lagardova je, u obraćanju na godišnjoj bankarskoj konferenciji u Sintri, u Potugaliji, iznijela uvjeravanja da novi antikrizni instrument, koji tek treba da bude objavljen, neće stajati na putu da se ECB uhvati u koštac s najbržim rastom potrošačkih cijena od uvođenja evra, izvještava “Blumberg”.

„Jasno je da postoje uslovi u kojima postepeno delovanje ne bi bilo prikladno. Ako bismo, na primjer, uočili da rast inflacije prijeti da podrije inflaciona očekivanja, ili znake trajnijeg gubitka ekonomskog potencijala koji ograničava dostupnost resursa, morali bismo znatno brže da povučemo prilagodljivost monetarne politike”, rekla je ona.

Očekuje se da će rast inflacije u evrozoni iznositi ove godine 6,8 posto, što je znatno iznad cilja ECB-a od 2,0 procenta.

Američka tv stanica CNBC prenosi da je Lagardova takođe umanjila zabrinutosti u pogledu rizika od recesije u zoni evra.

„Osjetno smo revidirali naše prognoze rasta za naredne dvije godine. Ali, i dalje očekujemo pozitivne stope rasta zahvaljujući potencijalu domaćih zaštitnih instrumenata protiv gubitka zamajca rasta”, naglasila je ona.

ECB je u junu prognozirala stopu rasta BDP-a evrozone od 2,8 posto za ovu godinu, ali ekonomski analitičari sve češće govore o mogućem ulasku u recesiju krajem godine zbog ruske invazije na Ukrajinu i uticaja koji ona ima na globalnu ekonomiju.

U 19-članom valutnom bloku je došlo do pogoršanja stope rasta usljed energetske krize, sankcija uvedenih Rusiji i globalne prehrambene nesigurnosti.

Evropska centralna banka je održala ranije ovog mjeseca vanredni sastanak i najavila novi alat koji ima za cilj rješavanje rizika od neujednačenih uslova zaduživanja i fragmentacije evrozone. Međutim, tržišni akteri i dalje ne naziru odgovor na pitanja o tajmingu i obimu najavljenog mehanizma.

Investitori su zabrinuti zbog visoke inflacije i pažljivo prate šta ECB saopštava i radi. Takođe su oprezni zbog visokog nivoa duga u Evropi, posebno u Italiji, i strahuju da će povratak strože monetarne politike postati finansijska kočnica u članicama koje imaju veliki dug, navodi CNBC.