Manji gradovi u Bugarskoj i Mađarskoj otvoreniji su za biznis i time konkurentniji od glavnih gradova Sofije i Budimpešte, pokazalo je novo istraživanje Svjetske banke. U Rumuniji je situacija drugačija i Bukurešt je kompanijama privlačniji od manjih gradova.

U izveštaju “Duing biznis u EU 2017: Bugarska, Mađarska i Rumunija” analizirani su propisi koji se tiču poslovanja malih i srednjih firmi u pet oblasti – otpočinjanje biznisa, građevinske dozvole, povezivanje na elektrodistribuciju, registracija vlasništva i poštovanje ugovora.

Obuhvaćena su 22 grada iz te tri zemlje uključujući glavne gradove, Burgas, Plovdiv, Varnu, Debrecin, Seged, Peč, Brašov, Konstantu, Krajovu, Temišvar.

“Izvještaj je ukazao na potrebu koordinacije napora kreatora politike i onih koji ih sprovode na nacionalnom i lokalnom nivou kako bi se olakšalo poslovanje”, istakao je regionalni direktor Svjetske banke za EU Arup Banerji.

U Bugarskoj grad Ruse najbolji je po registrovanju imovine i poštovanju ugovora, Burgas po pristupu struji a Varna po registraciji biznisa. Sofija pak najbrže izdaje građevinske dozvole ali zaostaje na polju pokretanja bizniosa, registrovanja imovine i poštovanja ugovora.

Debrecin predvodi u Mađarskoj efikasnom praksom kod poštovanja ugovora i po registraciji imovine, Seged je najbolji po brzini povezivanja na elektrodistribuciju, Peč po građevinskim dozvolama a Budimpešta zaostaje u većini oblasti. Ukupno gledano, mađarski gradovi imaju dobre performanse u većini oblasti, osim kod pokretanja biznisa koje je skupo – gotovo dva puta skuplje od proseka u EU.

U Rumuniji Jaši vodi po pristupu struji, Krajova po izdavanju građevinskih dozvola, Temišvar po poštovanju ugovora dok je Bukurešt generalno dobar u većini oblasti.

Iako nijedan grad nije odlično ocjenjen u svih pet oblasti iz izvještaja, većina ih je pokazala performanse “svetske klase” barem u jednoj dajući tako reformski orijentisanim zvaničnicima primer dobre prakse koji mogu da slede. Tako su Debrecin, Miškolc i Sekešfehervar najbolji u EU po kriterijumu poštovanja ugovora.

Najveće razlike u performansama gradova u sve tri zemlje uočene su u oblastima u kojima lokalne vlasti imaju najveću autonomiju kod donošenja i sprovođenja propisa, poput građevinskih dozvola, povezivanja na elektrodistribuciju i poštovanja ugovora.

Izvještaj je pokazao i da je povezivanje na struju zajednička slabost u sve tri zemlje. Čak i u rumunskom gradu Jaši, koji je najbrži po tome među 22 grada, za povezivanje na elektromrežu potrebno je tri mjeseca više od proseka EU od 90 dana.

Najveće razlike od grada do grada su u Bugarskoj i Rumuniji. Tako u Bugarskoj povezivanje na elektromrežu u Sofiji traje mjesec dana duže nego u Burgasu a u Rumuniji je za rešavanje i sprovođenje zahteva kompanija u Brašovu potrebno gotovo osam mjeseci više nego u Temišvaru.

“Razlike u performansama gradova u svakoj od zemalja pokazuju da postoje važne lekcije koje lokalni i nacionalni kreatori politike mogu da nauče jedni od drugih. Time će se napraviti razlika u relativnoj konkurentnosti ne samo unutar zemlje, već i na globalnom nivou”, rekla je menadžerka subnacionalnog programa Duing biznis u Svjetskoj banci Mirta Kapul (Mierta Capaul).

Duing biznis u EU (Doing Busineš) je serija izveštaja koje Grupa Svjetska banka radi na zahtev i na račun Evropske komisije. Drugo izdanje, koje će obuhvatiti 25 gradova u Hrvatskoj, Češkoj, Portugaliji i Slovačkoj, biće objavljeno 2018. godine.

Izvještaj o Bugarskoj, Mađarskoj i Rumuniji rađen je po istoj metodologiji po kojoj se radi globalni izveštaj Duing biznis koji Svjetska banka objavljuje svake godine.

Izvor: EurActiv.rs