BEOGRAD – Šest kompanija iz Srbije nalazi se na listi 500 najuspješnijih kompanija u centralnoj Evropi, na osnovu prihoda u 2008. godini, a na toj listi nema nijedne kompanije iz BiH, objavila je revizorska kompanija “Deloitte”.

Udio Srbije u broju kompanija na listi je 1,2 odsto, a srpske firme u ukupnom iznosu prihoda kompanija sa liste učestvuju sa 1,5 odsto.

Na toj listi su na 28. mjestu Naftna industrija Srbije (NIS) sa prihodom od 3,7 milijardi evra, na 96. mjestu “Elektroprivreda Srbije” (EPS), na 101. mjestu “Delta maxi”, “PTT Srbija” je na 125. mjestu, “US Steel” na 183. mjestu, a “Srbijagas” na 287. mjestu.

Od zemalja bivše Jugoslavije najzastupljenija je Slovenija sa 22 firme na listi, od kojih je najbolje plasiran “Petrol” na 41. mjestu, dok je “Mercator” na 46. mjestu.

Od 11 kompanija iz Hrvatske, na najboljoj 25. poziciji je “Agrokor”, a zatim INA na 27. mjestu. Jedina makedonska kompanija koja se našla na listi je Rafinerija nafte OKTA, na 344. mjestu, dok kompanije iz Crne Gore i BiH nisu plasirane na listi 500 najuspješnijih u regionu.

Među 50 banaka u centralnoj Evropi po visini aktive, nema nijedne iz Srbije, dok se na listi najvećih osiguravajućih društava nalaze “Dunav osiguranje” iz Beograda na 46. mjestu i DDOR Novi Sad na 50. mjestu.

Na prvom mjestu liste banaka nalazi se mađarska OTP banka, a na listi osiguravajućih društava poljski PZU.

Direktor sektora za finansijsko savjetovanje u “Deloitteu” Darko Stanisavić rekao je na pres-konferenciji da prvih 10 mjesta na rang listi najvećih kompanija u centralnoj Evropi zauzimaju kompanije iz sektora energetike – njih 151.

Na prvom mjestu je, kao i prošle godine, poljska naftna kompanija PKN Orlen, a za njim slijede mađarski MOL i ukrajinski “Metinvest”.

Najveći broj kompanija je iz Poljske, koje čine 37 odsto ove liste, zahvaljujući tome što u toj zemlji nije bilo recesije, a slijede kompanije iz Češke, Mađarske, Ukrajine i Rumunije.

Izvor Agencije