SARAJEVO – Metalski sektor u BiH u prvom kvartalu ove godine zabilježio je pad izvoza za 50 odsto u odnosu na isti period lani zbog čega mu je potrebna hitna pomoć države kako bi prebrodio ovu godinu za koju očekuju da će biti veoma teška.

"Metalski i drvni sektor najviše su doprinijeli generalnom padu bh. izvoza, koji je u prva tri mjeseca iznosio zabrinjavajućih 21 odsto", kazao je Milan Lovrić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH, na prezentaciji spoljnotrgovinske razmjene BiH s akcentom na auto-industriju i industriju aluminijuma i čelika u Sarajevu.

Midhat Čehajić, voditelj Grupacije metalskog sektora pri STK BiH, istakao je da je ovaj sektor motorna snaga privrede BiH i da stoga zaslužuje poseban tretman. Dodao je da Komora pomaže proizvođačima u otvaranju novih tržišta, prije svega u Rusiji i zemljama sjeverne Afrike.

Vladimir Božić iz mostarskog "Aluminija" kazao je da se zahvaljujući modernizovanoj proizvodnji ta kompanija održava na nogama radeći sa 75 odsto kapaciteta, dok su drugi aluminijumski kombinati u okruženju, poput crnogorskog KAP-a i slovenačkog "Kidričeva", na izdisaju.

"Lani smo u prvom kvartalu izvezli robe u vrijednosti 90 miliona, a u ovoj godini za svega 36 miliona dolara", kaže Božić.

Rezultat je to, prije svega, cijene aluminija na svjetskom tržištu, koja se prošle godine zadržavala na nivou od 2.800 dolara, dok se u prvom kvartalu ove godine spustila na 1.400 dolara po toni. Da se ne bi dogodila katastrofa, za koju tvrdi da je moguća krajem ove godine, Božić traži od vlasti da konačno reaguju.

"Potrebno je da nam osiguraju električnu energiju pod istim uslovima kakve imaju kompanije u svijetu i da nam Razvojna banka FBiH dodijeli kredit za obrtna sredstva sa grejs periodom kako bismo progurali ovu godinu", istakao je Božić.

Navodeći primjere rezanja troškova u mostarskom "Aluminiju", Vladimir Božić kazao je da su plate menadžmentu smanjene za 15 odsto.

Istakao je da su plate ostalom osoblju smanjene za 12 posto, dok su radnicima s platom nižom od 1.000 KM primanja ostala ista.

Seid Kapetanović iz "ArcelorMittala Zenica" naglasio je da je u prvom kvartalu 2009. realizacija količinski bila na nivou od 55 odsto iz istog perioda prošle godine, dok je vrijednosno ostvarena na nivou od 42 odsto. Ista situacija je s izvozom koji je količinski ostvaren u vrijednosti od 47 odsto, a vrijednosno na nivou od 38 odsto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Kapetanović je kazao da "ArcelorMittal Zenica" ne traži sredstva od Vlade, ali insistira na pokretanju infrastrukturnih projekata.

"Pitanje je da li bismo 40 odsto radnika privremeno slali na čekanje da su pokrenuti radovi na koridoru 5c i elektroenergetski projekti", kazao je Kapetanović.

Kasim Kotorić, direktor "Pobjede" iz Tešnja, istakao je da je prosječan pad proizvodnje u industriji auto-dijelova 40 odsto.

"Mi smo uveli neradni petak, ali dok u svim zemljama Evrope država finansira taj dan, mi nemamo nikakvu podršku", kazao je Kotorić.

Dodao je da Vlada FBiH nije realizovala nijednu od mjera za prevazilaženje posljedica ekonomske krize, a pred ovom granom su zbog dolaska ljetne sezone najteža dva-tri mjeseca.

"Kad i budžetski korisnici ostanu bez plata, onda će proraditi ulica", upozorio je Kotorić.

Izvor Nezavisne novine