BANJALUKA – Veći iznos sredstava iz budžeta RS za podsticaj izvozno orijentisanih preduzeća s ciljem uvođenja ISO standarda i CE znaka, te propisivanje obaveze trgovačkim lancima da na rafama imaju najmanje 30 odsto domaćih proizvoda, neke su od mjera koje će razmatrati Vlada RS.

U informaciji Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS, koju je juče usvojila Vlade, predlaže se, između ostalog, da preduzeća i preduzetnici koji primaju u stalni radni odnos nove radnike budu djelimično subvencionisani u plaćanju poreza i doprinosa.

"Domaćim proizvođačima treba omogućiti otkup potraživanja iz sredstava Investiciono-razvojne banke RS, kako za izvozne poslove tako i za plasman na domaćem tržištu (naplata potraživanja u trgovačkim lancima preko 90 dana)", ističu u resornom ministarstvu.

Aleksandra Vukašinović, portparol tog ministarstva, juče je nakon sjednice Vlade prezentovala informaciju o stanju u sektoru prerađivačke industrije, energetike i rudarstva u prošloj godini.

Ukazala je da najveći udio u ukupnoj industriji RS sa 57 odsto ima prerađivačka industrija. U sektoru metalne i elektro industrije u protekloj godini je poslovalo najviše preduzeća u odnosu na druge privredne sektore, odnosno njih 737 sa 16.850 radnika. Taj prerađivački podsektor je prošle godine ostvario dobitak od 72 miliona KM, što je za 56,3 odsto više u odnosu na isti period 2007. godine, dok je gubitak iznosio 61 milion KM, ili za 71,4 odsto manje.

Ona je istakla da je dobit u hemijskoj industriji u 2008. godini u odnosu na prethodnu veća za 96 odsto, u grafičkoj manja za 11 odsto, a u sektoru tekstilne industrije veća za 13,35 odsto.

Ukupni prihodi "Elektroprivrede RS", kako je navedeno, u protekloj godini iznosili su 611,05 miliona KM i bili su za 30 odsto viši u odnosu na 2007, dok su samo prihodi od prodaje električne energije iz RS na inostranom tržištu iznosili 69,95 miliona KM. Preduzeća gasne privrede ostvarila su dobit od 109.655 KM, a prosječno ostvarena cijena električne energije je 11,65 feninga po kilovat-času.

Snažan uzlet naftnog sektora

S pokretanjem rada Rafinerije nafte u Bordu u novembru prošle godine primjetno je značajno povećanje učešća naftnog sektora u strukturi bruto dodane vrijednosti (BDV).

"Nominalni rast iznosi 80,9 odsto, a realni 19,4 odsto", navodi se u informaciji Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS uz podsjećanje da je učešće naftne industrije u BDV-u u 2007. godini iznosilo 0,2 odsto.

U preduzećima naftne industrije RS zaposlena su ukupno 2.733 radnika. Poslije privatizacije Rafinerija nafte Brod je zaposlila nova 243 radnika, a Rafinerija ulja Modriča 50 radnika.

Izvor Nezavisne novine