KOPAONIK – Na Kopaoniku je danas počeo 24. Biznis forum, koji će ove godine okupiti više od 1.000 učesnika, uključujući premijera, srpske ministre, biznismene, predstavnikea međunarodnih finansijskih institucija, a očekuje se dijalog o nastavku reformi i razvoja srpske privrede.

Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović ukazao je da je Kopaonik biznis forum postao najznačajnije mjesto okupljanja privredne i političke elite.

Ekonomska politika od pre 24 godine, kada je organizovan prvi forum do danas, bila je protivurečna, ali su poruke sa Kopaonika bile jednoznačne, a to je da ekonomska tranzicija podrazumeva privatizaciju, kvalitetan pravni okvir, kao i izgradnju nezavisnih regulatornih institucija, restrukturiranje javnih preduzeća i reformu javnog sektora, rekao je Vlahović.

Pri izboru ovogodšnje teme skupa – Program reformi za Srbiju:šta se može naučiti iz prošlosti i rešenja za budućnost – oranizatori su se rukovodili dobrim rezultatima Vlade Srbije.

Osnovno pitanje danas je da li smo kao društvo spremni da tranziciju dovedemo do kraja, rekao je Vlahović i primjetio da se u prošlosti nakon prvih ohrabrujućih rezultata odustajalo od suštinskih ekonomskih projekata, a to su, kaže, bile ključne greške koje Srbija ne sme ponoviti.

"Umjesto da prebacujemo teret reformi na buduće generacije, vreme je da naša generacija pokaže sposobnost da konačno trasira put izlaska iz zamke tranzicionizma", poručio je predsjednika SES-a.

Vlahović je istakao da Vlada Srbije sve do 2015. nije bila spremna za drastične rezove i da se umjesto primena mera štednje birao put odlaganja refmormi i zaduživanja.

"Tek od 2015. godine mjenja se model ekonomske politike. Zahvaljujući fiskalnoj konsolidaciji makroekonomske performasne Srbije u poslednje dvije godine u kontinuitetu jačaju, prošle godine su ostvareni bolji rezultati nego 2015, rast je bio 2,8 odsto, deficit države gotovo dvostruko manji od planiranog 1,4 odsto, obim industrijske proizvodnje je porastao za 4,7 odsto, a prerađivačke industrije od 5,3 odsto", rekao je Vlahović.

On je dodao da je nastavljen oporavak građevinarstva, te da je i poljoprivreda dala svoj doprinos ukupnom rastu.

Kaže da na monetarnoj strani imamo odlične rezultate, inflacija se, ističe, nalazila ispod donje granice, u proseku 1,2 odsto, a u ovoj godini NBS predviđa inflaciju od tri odsto, plus minus 1,5 odsto.

"U poređenju sa 2015. godinom, kreditna aktivnost banaka raste. Smanjen je iznos nenaplativih kredita sa 21 odsto na 17 odsto ukupnih kreditnih plasmana. Valuta je bila u najvećem dijelu godine stabilna, a depersijacija je pratila tok inflacije", rekao je Vlahović.

Prema njegovi rečima, visok nivo devizini rezervi je sačuvan uprkos povremenim intervecijama centralne banke.

On je dodao da je dosledno sprovođenje fiskalne politike zasnovane na štednji omogućilo da monetarna politika bude manje rigidna, te da je refentna kamatna stopa smanjena više nego dvostruko, a to je uticalo na smanjenje kamatnih stopa na dinarske kredite.

"Danas više nego ikada postoji svjest o strukturnim reformama i svima je jasno da je cena odlaganja reformi prevelika. Nadam se da smo tu lekciju naučili", rekao je Vlahović na otvaranju 24. Kopaopnik biznis foruma.

Predsednik SES-a kaže da su stabilizacija deviznog kursa i smanjenje eksterne neravnoteže doprineli i ostvarenju stranih direktnih investicija u 2016. od 1,8 milijardi evra.

"Na nivo stranih investicija je pozitivno uticala makroekeonmska stabilnost, povećani kreditni rejting zemlje, bolja pozicija Srbije na uporednim rejting listama i uspešna okončana šesta revizija aranžmana sa MMF-om. Strane investiicje u potpunosti pokrivaju deficit tekućeg plaćanja", rekao je Vlahović.

Posebno je naglasio da je zahvaljujući da je nastavkom programa fiskalne konsolidacije zaustavljen rast javnog duga, te da je na kraju 2016. iznosio približno 74 odsto BDP-a, što je za više od 2,5 procentnih poena manje u odnosu na prethodnu godinu.

S druge strane, u prethodnoj godini na polju strukturnih reformi nije napravljen planirani progres,navdoeći da nisu restrukturirana velika javna preduzeća, nije završena privatizacija bivših društvenih preduzeća i još uvek nije jasno definisan regulatorni okviru za unapređenje javnih komunalnih preduzeća.

Dobra vjest je da je uspešno prodata smedervska Železara, ali je upozorio da nije započeto restrukturrianje RTB Bor.

Vlahović je konstatovao da je veliki posao tek pred vladom, a govoreći o funkcionisanju državnih institucija pohavlio je rad Poreske uprave, precizirajući da je evidentna bolja naplata poreza.

Guverener Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je  da je devizna štednja građana u januaru ove godine prvi put premašila 9 milijardi evra.Tabaković je na plenarnoj sednci na Kopaonik biznis forumu takođe saopštila da je u 2016. godini inflacija iznosila 1,6 odsto, a da je prosječna tokom 12 meseci bila 1,2 procenta. Prema nejnim rečim, u prošloj godini je zabilježen najniži nivo problematičnih kredita u šest godina. Kako je objasnila, nivo problematičnih kredita je sveden na 17,5 odsto u ukupni plasmanima, pri čemu je kod građana registrovan znatno manji udio loših kredita, sa iznosom od 10 procenata, a kod stambenih kredita je taj procenat svega 8,7 odsto.

Ministar finansija Srbije Dušan Vujović rekao je da je Srbija u protekle dve godine imali svaki put sve bolje rezultate od planiranih i podvukao da ove godine treba da ostvarimo održivost mera reformi, umesto novih ušteda i strukturnih poboljšanja.On je, na Kopaonik biznis forumu, kazao da u svakom pogledu sve više napredujemo, citirajući reči iz filma "Sećaš li se Doli Bel".

Vujović je kazao da je 2010. zemlja ušla u period u kojoj nije bilo jasno šta se radi i šta se želi.

"Međutim u protekle dvije godine smo uspevali da ostvarimo mnogo bolje rezultate nego što smo planirali", naglasio je on. Ukazao je da je prošle godine planirani deficit budžeta bio 3,95 odsto, a da je ostavreno 1,4 odsto.

Naveo je da smo imali pozitivan efekat rasta, dodajući da je i skijašima povoljno kada imaju vetar u leđa, ali da se s tim ne sme računati u budućnosti. "Ako postoje povoljni, uslovi treba ih i iskoristiti", poručio je Vujović.

Na trodnevnom skupu u hotelu "Grand" na Kopaoniku biće održano 20 panela, tri plenarne sesije, četiri specijalna događaja i dve panel prezentacije.

Programski odbor Foruma predvideo je raspravu u okviru tri oblasti – Inteligentne investicije kao nova agilnost vlade posle fiskalne konsolidacije, zatim Program realizacije reformi: Razvoj infrastrukture, restrukturiranje javnog sektora i pametan rast, i Održivi i inkluzivni razvoj: Perspektiva industrijskih politika.

Skup organizuju Savez ekonomista Srbije i Udruženje korporativnih direktora. (Agencije)