NEKAD SLAVILI 1. MAJ, DANAS NA BIROU: TEŠKA SUDBINA HILJADE RADNIKA U BIH

07:01

BANJALUKA, LUKAVAC – Kapije nekoliko dojučerašnjih privrednih giganata u Bosni i Hercegovini su zauvijek zatvorene, a hiljade radnika ovih preduzeća Praznik rada, 1. maj, dočekuju na birou rada. Stala proizvodnja

Naime, u samo nekoliko mjeseci ove godine stala je proizvodnja u “Koksari” Lukavac, Novoj Željezari Zenica, kao i u Novoj Ljubiji u Prijedoru, čime je dodatno pogoršana ionako teška situacija u domaćoj industriji.

Zatvaranje i prekid proizvodnje u ovim preduzećima ostavilo je veliki broj radnika bez posla i porodica bez prihoda, dok se mnogi od njih suočavaju sa neizvjesnom budućnošću i potragom za novim zaposlenjem i prekvalifikacijom, često i van granica Bosne i Hercegovine.

Ugrožena egzistencija

Dario Antonić, predsjednik Sindikata preduzeća Nova Ljubija iz Prijedora, kazao je da je u ovom preduzeću zvanično otvoren stečaj, što je dodatno pogoršalo položaj radnika i njihovu egzistencijalnu sigurnost.

“Ono što je ove godine posebno zanimljivo povodom obilježavanja Praznika rada jeste to da najveći broj radnika ovog preduzeća 1. maj dočekuje na birou rada”, kazao je Antonić.

On je pojasnio da se trenutno više od 450 radnika nalazi na evidenciji zavoda za zapošljavanje, te da Praznik rada dočekuju u neizvjesnosti, bez jasne perspektive o budućem zaposlenju.

Radnici se suočavaju sa teškom situacijom

“Radnici se suočavaju sa teškom situacijom jer je veliki broj njih ostao bez posla. Ljudi koji su godinama radili u ovom preduzeću sada su na birou i čekaju bilo kakvu priliku da ponovo dođu do zaposlenja”, rekao je Antonić.

On ističe da su ranijih godina radnici 1. maj obilježavali kroz sindikalna okupljanja, druženja i protestna okupljanja sa ciljem ukazivanja na njihov položaj, dok ove godine, kako kaže, praznik dočekuju u znatno težim uslovima i sa mnogo više neizvjesnosti.

Šta i kako dalje

“Radnici razmišljaju šta i kako dalje, šta ih čeka u narednom periodu, da li će uspjeti da pronađu novo zaposlenje, te da li će ostati u BiH i Republici Srpskoj ili će biti primorani da odlaze u inostranstvo”, naveo je on.

Prema njegovim riječima, posebno zabrinjava da veliki broj mlađih radnika već uveliko traži posao u zemljama Evropske unije.

“Radnici traže zaposlenje u Hrvatskoj, Sloveniji i drugim zemljama EU, a čini mi se da Hrvatska polako postaje ‘obećana zemlja’ za naše radnike”, zaključio je Antonić.

Ermin Halilović, predsjednik Sindikata radnika “Koksare” iz Lukavca, kazao je da se nakon gašenja proizvodnje u februaru u ovom preduzeću na birou rada nalazi nešto manje od 500 radnika, dok je oko 300 uspjelo da pronađe novo zaposlenje.

“Oko 28 radnika je penzionisano”, naveo je Halilović.

On ističe da, i pored toga što postoji određena potražnja za radnicima, situacija na tržištu rada i dalje nije jednostavna.

“Teško je naći posao u ovom trenutku”, kazao je Halilović.

Zatvaranje “Koksare”, Nove Ljubije, kao i problemi u Novoj Željezari Zenici imaju posljedice i na druge sisteme, uključujući i “Željeznice Republike Srpske”, kazao je Dragan Peulić, predsjednik Sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti “Željeznica Republike Srpske”.

“Trenutna situacija izaziva zabrinutost kod radnika. Mi smo zatvaranjem ‘Koksare’ i Nove Željezare Zenica ostali bez 65 odsto prihoda, tako da generalno strepimo zbog ove situacije. Radnici dolaze na posao, a bukvalno nemaju šta da rade”, kazao je Peulić i dodao da je u ŽRS zaposleno oko 680 radnika.

Podsjetimo, gašenjem peći u lukavačkoj “Koksari” bez posla je ostalo oko 800 radnika. Otvaranjem stečaja u preduzeću Nova Ljubija, nekadašnjem “ArcelorMittalu” Prijedor, bez posla je ostalo oko 600 radnika.

Prema podacima preduzeća Nova Željezara Zenica, oni trenutno imaju više od 1.900 direktno zaposlenih, te 12.000 indirektno zaposlenih putem saradnje.

Kičma BiH

Kako je kazao ranije Rašid Fetić, predsjednik Sindikata Nove Željezare Zenica, ako su spremni da ugase nešto što traje 133 godine, što je kičma Bosne i Hercegovine, što je preživjelo tri rata i od čega zavisi više od 11.000 ljudi i brojne firme, onda je jasno koliko je situacija ozbiljna.

Naime, 22. aprila u sedam sati obustavom rada pogona Aglomeracije započeo je proces gašenja integralne proizvodnje u kompaniji “Nova Željezara Zenica”, čime su direktno ugrožene desetine hiljada radnih mjesta.

Fetić je istakao da su zaposleni suočeni s neizvjesnom budućnošću, ali da još postoji tračak nade.

Naglasio je da su tražili od uprave da se Visoka peć ostavi u toplom režimu, kako bi postojala mogućnost ponovnog pokretanja proizvodnje, ali da je sada, potpunim prekidom rada, praktično došao kraj.

Radnici su, kako kaže, već posljednjih pet mjeseci svjesni da situacija ne ide u dobrom smjeru.

“I raniji vlasnici su poslovali s gubicima, ali je tada bila riječ o kooperaciji koja je mogla nadoknaditi sredstva iz drugih izvora, dok sadašnji vlasnik to nije u mogućnosti i ne želi praviti dodatne minuse, što direktno pogađa oko 1.900 radnika”, kazao je Fetić. (Nezavisne, Foto Facebook)