TREBINJE – Njemačka firma „Toni dres“ počela je da povlači robu iz trebinjskog „Novoteksa“, pa je ovo preduzeće izgubilo i jedinog kupca sa kojim je saradnja trebala da bude izvesna u narednom periodu.

U upravi preduzeća kažu da je firma pred zatvaranjem, jer nove potencijalne strane kupce nemaju gde da uvedu pošto su hale već mesecima prazne, a radnice ne žele da se vrate na posao.

Nakon što su iz Trebinja, posle januarske obustave rada otišla dva najveća nemačka kupca „Braks“ i „Ceres“, preduzeće je nedavno potpisalo ugovor sa „Toni dresom“ koji je prošle sedmice dopremio repromaterijal za prvu narudžbu od 5000 pantalona.

„Sarađujemo sa ’Novoteksom’ već deset godina, ali nažalost sad sve mora da se prekine. U dogovoru sa menadžmentom ’Toni dresa’ odlučili smo da robu vratimo u Nemačku, pošto nisu ispoštovani rokovi zbog štrajka i ne znam šta će dalje biti“, rekao je Bogdan Ivanovski, predstavnik „Toni dresa“ za jugoistočnu Evropu.

Direktorka trebinjskog „Novoteksa“ Ljiljana Mastilović nerado priznaje da je firma pred gašenjem.

„Sva nastojanja rukovodstva i resornog ministarstva da se prekine obustava rada nisu dala rezultate. Na sastanku sa sindikatom dogovorili smo da isplatimo februarsku platu, ali da se radnice odmah vrate na posao. U petak su predstavnici sindikata došli s zahtevom da se svakom radniku da potvrda na kojoj će pisati kolika su pojedinačna dugovanja. To nije problem, ali treba vremena da se to uradi, a Nemci nisu imali više strpljenja da čekaju. Bojim se da će se situacija ponoviti i narednih dana kada u Trebinje treba da stignu novi potencijalni strani partneri koje u ovoj situaciji nemamo gde da uvedemo”, kaže Ljiljana Mastilović.

Problemi u najvećem tekstilnom kolektivu u Hercegovini gde je zaposleno više od 800 radnica eskalirali su krajem januara kada su radnice obustavile rad zbog neisplaćenog dela regresa zahtevajući i smanjenje normi i plaćanje prekovremenog rada.

Najveći strani kupci ubrzo su se povukli, a radnice su poslate kućama. Poslednjih dana svakodnevno se okupljaju u krugu preduzeća tražeći od rukovodstva odgovor kada će početi da rade i koliko će ih biti uposleno. Smatraju da je porudžbina „Toni dresa“ toliko mala da bi je završile za dva dana.

Izvor EuroBlic