BER­LIN – Na­pe­tos­ti između Nje­mačke i Ru­si­je es­ka­li­ra­le su od tro­va­nja opo­zi­ci­onog po­li­tičara Ale­ksa­ja Na­va­ljnog.

Dok ras­te pri­ti­sak na Nje­mačku da odus­ta­ne od za­vršet­ka ga­so­vo­da Sje­ver­ni tok 2, za­hvaćenog di­plo­mat­skim su­ko­bom SAD, Ru­si­je i Nje­mačke, ana­li­tičari se dvo­ume hoće li Evro­pi i Nje­mačkoj tre­ba­ti gas ko­ji bi se nji­me do­pre­mao, ba­rem slje­dećih ne­ko­li­ko go­di­na, pi­še “Blo­om­berg”.

Evro­pa je za to vrije­me, pi­še “Blo­om­berg”, pre­plav­lje­na jef­ti­nim gasom i po­tražnja će vje­ro­va­tno os­ta­ti sta­bil­na.

“Pre­kid gra­dnje Sje­ver­nog to­ka 2 uop­šte ne utiče na trži­šte ga­sa, a ne bi uti­calo čak ni po­tpu­no odus­ta­jan­je od nje­go­vog za­vršet­ka”, re­kao je ge­ne­ral­ni di­re­ktor kon­sul­tan­tske kom­pa­ni­je “Mer­kel Energy” Kris­tof Mer­kel.

Ru­si­ja i Nje­mačka tvrde da je Sje­ver­ni tok 2 vi­tal­na li­ni­ja za snab­dije­va­nje ko­ja će na­do­kna­di­ti sve ma­nju evrop­sku proi­zvo­dnju. Međutim, gas go­di­na­ma stiže dru­gim cje­vo­vo­di­ma i tan­ke­ri­ma čak iz SAD i Ka­ta­ra, a evrop­ske re­fe­ren­tne cije­ne vi­še su ne­go pre­po­lov­lje­ne od vrhun­ca 2018. go­di­ne, pi­še “Blo­om­berg”.

Do­da­je ka­ko se, ka­da je 2015. go­di­ne do­go­vo­re­na gra­dnja Sje­ver­nog to­ka 2, na pri­ro­dni gas gle­da­lo kao na go­ri­vo ko­je će za­mi­je­ni­ti ugalj i smjes­ti­ti se po­red vje­tra i Sunčeve ener­gi­je u evrop­skom ener­get­skom mi­ksu. Od ta­da su tro­ško­vi obnov­lji­ve ener­gi­je na­glo pa­li, sla­beći po­zi­ci­ju fo­sil­nih go­ri­va.

Pre­ma pro­cje­na­ma Međuna­ro­dne ener­get­ske agen­ci­je, po­tražnja za pri­ro­dnim ga­som će os­ta­ti sta­bil­na, odno­sno neće značaj­ni­je ras­ti ni pa­da­ti naj­ma­nje slje­dećih pet go­di­na.

Is­to­vre­me­no, sve je veće pro­tiv­lje­nje eko­lo­ških akti­vis­ta iz­gra­dnji no­ve ga­sne in­fras­tru­ktu­re, po­se­bno jer Evro­pa želi da bu­de kli­mat­ski neu­tral­na do 2050. go­di­ne.

Zbog to­ga je, ka­ko se na­vo­di, du­go­ročnu di­na­mi­ku po­tražnje te­ško pre­dvi­dje­ti, a Nje­mačka bi vje­ro­va­tno mo­ra­la da na­do­kna­di sva­ko kaš­nje­nje ili ot­ka­zi­va­nje Sje­ver­nog to­ka 2 po­većanim ula­ga­nji­ma u ka­pa­ci­te­te ter­mi­na­la za tečni pri­ro­dni gas.

“Gle­da­jući 2030. vi­dim jaz u snab­dije­va­nju Evro­pe ga­som, jer će do­maća proi­zvo­dnja i da­lje opa­da­ti. Kon­ti­nen­tu će tre­ba­ti uvođenje vi­še ga­sa, bi­lo iz Ru­si­je ili proi­zvođača LNG-a”, re­kao je ana­li­tičar trži­šta ga­sa u kom­pa­ni­ji “En­gie EnergyScan” Džuli­jen Ho­arau.

Odmje­ra­va­nje bi­lo ko­je odlu­ke u Ber­li­nu o su­dbi­ni Sje­ver­nog to­ka 2 sa­da je, uz pi­ta­nje pro­bi­ja­nja ro­ko­va, ta­kođe i pod uti­ca­jem vi­so­kih tro­ško­va u go­to­vo za­vrše­nom pro­je­ktu s uku­pnim ula­ga­njem od 9,5 mi­li­jar­di evra.

Sje­ver­ni tok 2 prvo­bi­tno je tre­ba­lo da bu­de za­vršen 2019. go­di­ne, a rus­ki “Gaz­prom” u ju­nu je obja­vio da će pro­jekt moći da za­vrši do kra­ja ove go­di­ne ili počet­kom 2021.

Go­to­vo za­vršen ga­so­vod od 1.230 ki­lo­me­ta­ra udvos­tručio bi ka­pa­ci­tet pos­to­jeće po­dmor­ske ru­te od rus­kih po­lja do Evro­pe. Nje­go­va iz­gra­dnja pod­sta­kla je stra­ho­ve u SAD i ši­re da će Ru­si­ji pružiti uti­caj na Nje­mačku i dru­ge sa­ve­zni­ke.

Nje­mačka je među naj­većim svjet­skim uvo­zni­ci­ma pri­ro­dnog ga­sa. Ku­pu­je ga ugla­vnom iz Ru­si­je, Nor­ve­ške i Nizozemske. Pri­ro­dni gas činio je 25 ods­to uku­pne po­troš­nje pri­mar­ne ener­gi­je u Nje­mačkoj u 2019. go­di­ni.

Merkelova nije protiv sankcija

Kancelarka Angela Merkel ne odbacuje uvođenje sankcija gasovodu koji dovodi ruski gas u Njemačku, kao odgovor na sumnjivo trovanje kritičara Kremlja nervnim agensom novičok u sovjetskom stilu, izjavio je u ponedjeljak njen portparol.

Merkel je pod rastućim pritiskom članova njene konzervativne stranke da suspenduje  Sjeverni tok 2, golemi projekat koji bi udvostručio izvoz ruskog gasa u Njemačku koji je dovršen barem 90 posto i trebao bi početi s radom od početka 2021.

Njemački ministar vanjskih poslova  Heiko Maas izjavio je u komentarima objavljenim  u nedjelju da Rusija mora razjasniti okolnosti oko trovanja Alekseja Navalnog ili će se suočiti s mogućnošću  da  se Njemačka povuče iz Sjevernog toka 2.

Upitan danas da li se Merkel slaže s Maasom, koji je iz njenog manjeg koalicijskog partnera Socijaldemokrata (SPD), oko gasovoda, njen portparol Steffen Seibert je izjavio da kancelarka dijeli stavove svog ministra vanjskih poslova.

To je do sada najjasniji nagovještaj da bi Merkel mogla poduzeti akciju protiv gasovoda, koji je prethodno podržavala.

Seibert je, ipak, izjavio kako je prerano odlučivati o uvođenju sankcija protiv Rusije zbog trovanja Navalnog, prenosi Reuters.  (Agencije)