STOKHOLM – Nobelovu nagradu za ekonomiju ove godine su dobili Amerikanci Elinor Ostrom i Oliver Vilijamson za radove o upravljanju privredom.

Ostromova je prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu za ekonomiju i peta kojoj je ove godine pripalo ovo priznanje, što predstavlja godišnji rekord. Kako se navodi u obrazloženju Odbora za dodjelu nagrade, ona je pokazala da udruženje korisnika može efikasno da vodi i upravlja zajedničkom imovinom.

"Ostromova je dovela u pitanje uvreženo mišljenje da se zajedničkom imovinom loše upravlja i da je potrebno da se ona privatizuje ili da upravljanje regulišu centralne vlasti. Na osnovu brojnih slučajeva naftnih polja, ribljih fondova, pašnjaka, šuma, jezera i basena podvodnih voda, Ostromova je zaključila da je u većini slučajeva rezultat upravljanja bolji nego što predviđaju standardnim teorijama", navodi se u obrazloženju.

Vilijamson je nagradu dobio za teoriju da tržišta i druge hijerarhijske organizacije poput firmi predstavljaju različite strukture upravljanja, koje se razlikuju u pristupu rješavanju sukoba interesa.

Tema upravljanja, odnosno pravila kojima vlasti regulišu funkcionisanje kompanija i privreda, zbog ekonomske krize je dobila na značaju. Neuspjeh borda direktora da ograniči prekomjerne bonuse kojima se nagrađuje preuzimanje ekstremnih rizika može se smatrati problemom upravljanja.

Nobelova nagrada za ekonomiju je jedina Nobelova nagrada koju nije testamentom predvidio švedski industrijalac i filantrop Alfred Nobel. Nagradu za ekonomiju dodjeljuje i finansira Centralna banka Švedske od 1969. godine, a njen zvanični naziv je "Nagrada švedske centralne banke za ekonomsku nauku u čast Alfreda Nobela". Pravila prilikom izbora dobitnika su ista kao i za druge oblasti, što znači da je dodjeljuje poseban odbor i da dobitnici dijele nagradu od 970.000 evra. Jučerašnjim izborom završena je tradicionalna dodjela Nobelovih nagrada za ovu godinu.

Izvor Agencije