BANJALUKA – Primjenu Pravilnika o kvalitetu svježeg sirovog mlijeka trebalo bi odgoditi do 1. januara naredne godine kako bi do tada proizvođači povećali higijensku ispravnost i kvalitet mlijeka, te tako osigurali veće premije za proizvodnju, zaključeno je danas na sastanku predstavnika proizvođača i prerađivača mlijeka i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Konačnu odluku o odgodi primjene Pravilnika donijeće Vlada RS i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, u zavisnosti od dodatne analize plana raspodjele sredstava unutar Ministarstva.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac rekao je da oko 60 odsto proizvođača mlijeka ne bi dobijalo premije za proizvodnju, a veliki broj proizvođača od njih oko 15.000 odustao bi od proizvodnje mlijeka ukoliko bi se sada krenulo sa primjenom Pravilnika o kvalitetu svježeg sirovog mlijeka.

Usorac je naglasio da bi se zadržavanjem premije od 0,20 KM po litri mlijeka do 1. januara spasila proizvodnja mlijeka, ali i proizvodnja telećeg i junećeg mesa, uzgoj priplodnih junica i teladi, te potrošnja žitarica i trave.

Prema njegovim riječima, proizvođači mlijeka danas su tražili i da se u RS donese zaštitna otkupna cijena mlijeka kako bi se dalje išlo na uvođenje ostalih zaštitnih mjera domaće proizvodnje, te da se donese zakon o zaštiti naplate potraživanja koji bi domaću proizvodnju zaštitio od veletrgovinskih kuća koje kasne sa plaćanjem domaćim proizvođačima.

Pomoćnik ministra poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede RS Zoran Kovačević rekao je da je trenutno jedan od najvećih problema čuvanje hladnih uzoraka mlijeka na terenu, što uveliko utiče i na kvalitet i klasiranje mlijeka.

“Trebalo bi još razmotriti sve zahtjeve sa sastanka – da eventualno odgodimo primjenu pravilnika do kraja godine, a do tada da idemo sa prethodno utvrđenom premijom od 0,20 KM po litri za sve proizvođače, zatim da se otklone svi tehnički problemi i proizvođači urade sve da povećaju higijensku ispravnost mlijeka i zdravstvenu zaštitu grla”, rekao je Kovačević.

Direktor Veterinarskog instituta ”Dr Vaso Butozan” Darko Despotović rekao je da bi, prema trenutnim analizama kvaliteta svježeg sirovog mlijeka, više od 60 odsto proizvođača mlijeka ostalo bez podsticaja – ili zbog toga što nisu ušli u sistem klasiranja ili što spadaju u četvrtu klasu.

On je dodao da bi samo osam odsto proizvođača dobilo premije od 0, 20 KM za ekstra klasu mlijeka dok bi 16-17 odsto dobilo nešto manje premije za prvu i drugu klasu mlijeka, a sve ostalo bi bila treća klasa.

Menadžer za korporativno upravljanje u preduzeću ”Mlijekopordukt” iz Kozarske Dubice Nebojša Ristić rekao je da bi odgoda primjene Pravilnika omogućila proizvođačima i resornom ministarstvu da obezbijede tehničke uslove za povećanja kvalita sirovog mlijaka.

Ristić da će prerađivaći mlijeka biti zadovoljni ako svo otkupljeno mlijeko bude od treće klase pa naviše jer im je vrlo značajno da za preradu osiguraju što veće količine kvalitetnog sirovog mlijeka.

Primjena Pravilnika o kontroli kvaliteta svježeg sirovog mlijeka u RS trebalo je da počne od 1. avgusta.

Prema ovom pravilniku premija se obračunava prema kvalitetu, i to od 0,14 KM po litri za treću do 0,20 KM za ekstra klasu mlijeka.

Izvor Agencije