DAVOS – Direktor Medjunarodnog monetarnog fonda Dominik Štros-Kan izjavio je da će pitanje državnog duga biti najveći problem za svjetsku ekonomiju u vremenu koje dolazi, a da će pojedinim zemljama biti potrebno i do sedam godina da poprave svoje finansije poslije globalne krize.

“Problem fiskalne održivosti biće jedan od najvećih, ako ne i najveći, problem u narednih nekoliko godina”, rekao je Stros-Kan na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.

On je dodao da će se, u zavisnosti od toga o kojoj je zemlji riječ, taj problem rješavati u narednih šest do sedam godina.

Najveći problem trenutno predstavlja državni dug Grčke, čiji je premijer Jorgos Papandreu u Davosu pokušavao da uvjeri okupljene zvaničnike da će njegova zemlja uspjeti da riješi tu krizu.

I mnoge druge razvijene zemlje imaju problem velikog budžetskog deficita, pošto su “ubrizgale” ogromne sume novca za spasavanje svojih privreda u vrijeme globalne ekonomske i finansijske krize, prenose agencije.

Reforma finansijskog sektora od suštinske važnostiObjavljeno u kategoriji:Bankarstvo i finansije, Vijesti iz svijeta dana 30.01.2010 Pregleda 32 puta, 9 danas

Učesnici Svjetskog ekonomskog samita u Davosu ocijenili su da je reforma finansijskog sektora od suštinske važnosti nakon globalne ekonomske krize i da se bankari moraju pomiriti sa oštrijim regulacijama.

“Reforma finansijskog sektora je od suštinske važnosti, jer je oporavak još nesiguran nakon najgore globalne krize za posljedinjh nekoliko decenija, iako ima dobrih vijesti posebno u Aziji”, rekli su učesnici na samitu u švajcarskom skijaškom centru.

Nakon sastanka britanskog i francuskog ministra finansija Alister Darling i Kristin Lagar, šefa Evropske centralne banke Žan Klod Triše i direktora privatnih banaka, američki kongresman Barni Frank rekao je da će doći do regulacija i da bankari to razumiju.

        Na pitanje da li su prisutni bankari saglasni sa većim regulacijama, Frank je rekao da nije važno da li se oni slažu ili ne.

        “Političko rukovodstvo, zasigurno u SAD, krenuće sa oštrim i razumnim regulacijama”, rekao je Frank.

        Šef britanske Uprave finansijskih službi /FSA/ Adar Tarner rekao je da je ovo bio potpuno kooperativan sastanak uz razumijevanje da postoje važna pitanja koja se moraju riješiti.

        Neki od učesnika samita istakli su da postoji umjereni optimizam u pogledu mogućnosti globalnog ekonomskog oporavka nakon 18-mjesečne krize.

        Delegati Kine i Indije istakli su zdrav privredni rast svojih zemalja od devet i sedam odsto, a SAD zabilježile su rast od 5,7 odsto.

        Međutim, nezaposlenost je i dalje veliki problem u SAD i u Evropi, sa stopom od oko 10 odsto, uprkos sveukupnom privrednom rastu.

        “Ono što sada vidimo u SAD je statitički oporavak i ljudska recesija”, kaže Lari Samers, glavni ekonomski savjetnik američkog predsjednika Baraka Obame, komentarišući problem nezaposlenosti.

         

        Stručnjaci upozoravaju na povratak recesije, nakon tek započetkog oporavka, zbog velikih stimulativnih paketa radi ublažavanja posljedica krize.

        Francuski ministar ekonomije Lagar rekla je da slijedi principe oporavka, reforme i obnove javnih finansija, ali da je vrijeme odnosno tajming od ključne vžanosti.

        “Balansiranje između procesa oporavka koji mora da se nastavi, reformi koje moraju ostati i obnove javnih finansija je prilično teško za postići”, rekla je ona.

        Glavni kineski bankar rekao je da bi Peking mogao da preduzme mjere u vezi sa osjetljivim pitanjem kursa kineske valute kada druge zemlje počnu sa povlačenjem stimulativnih paketa.

        Kina je pod velikim pritiskom zbog zadržavanja juana slabog u odnosu na dolar, što je strategija za koju kritičari kažu da treba da održi kineski izvoz konkurentim.

        “Onda kada svjetski lideri dogovore izlaznu strategiju Kina će biti spremna da odgovori na različita pitanja kao što su problemi likvidnosti i vrijednosti valute”, rekao je Žu Min, zamjenik šefa Kineske centralne banke.

Izvor Agencije