BANJALUKA – Uvoz vode i sokova u prvih devet mjeseci prošle godine je tri puta veći od izvoza, dok je uvoz piva u prva tri kvartala 2020. godine veći čak 28 puta.

Ekonomski analitičari su u razgovoru za “Nezavisne” kazali da je ovakav omjer uvoza i izvoza problematičan, jer pogoršava ionako tešku situaciju u bh. privredi, a proizvođači prošlu godinu ocjenjuju kao jednu od najlošijih.

Prema izvještaju Spoljnotrgovinske komore BiH, u prvih devet mjeseci prošle godine BiH je izvezla vodu i sokove u vrijednosti od 37.353.394 KM, što je za 8,7 odsto manje u odnosu na isti period 2019. godine.

U istom periodu uvoz ovih proizvoda je iznosio 121.005.615 KM, što je manje za 15,8 odsto u odnosu na devet mjeseci 2019. godine.

“BiH je najviše i izvezla i uvezla vode, uključujući i mineralnu s dodatkom šećera. Izvoz je iznosio oko 32,7 miliona KM, a uvoz oko 95,6 miliona KM”, podaci su analize Spoljnotrgovinske komore BiH.

Nadalje se navodi da je u prvih devet mjeseci prošle godine uvoz voćnih sokova i sokova od povrća, sa i bez šećera, skoro 10 puta veći od izvoza – izvoz u devet mjeseci lani iznosio je 954.434 KM, a uvoz 8.916.665 KM. Izvoz sokova u ovom periodu manji je za 17,9 odsto u odnosu na prva tri kvartala 2019. godine, a uvoz manji za 17,4 odsto.

Izvoz piva iz BiH je u ovom periodu prošle iznosio oko 2,9 miliona KM, što je za 1,3 odsto manje nego u istom periodu 2019. godine, dok je uvoz iznosio oko 80 miliona KM, što je manje za pet odsto nego u istom periodu prethodne godine.

Pokrivenost uvoza izvozom u prva tri kvartala lani iznosila je 3,6 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit piva iznosio oko 77,3 miliona KM.

Izvoz piva u bocama u prva tri kvartala 2020, u odnosu na isti period 2019. godine, iznosio je oko 1,7 miliona KM i veći je za 32,8 odsto, dok je izvoz piva u ambalaži do 10 litara manji za 25,9 odsto, a piva u ambalaži preko 10 litara manji za 31,4 odsto.

Uvoz piva u bocama u devet mjeseci prošle godine iznosio je skoro 52 miliona KM i manji je za 10,9 odsto u odnosu na isti period 2019. godine, dok je uvoz piva u ambalaži preko 10 litara manji za 34 odsto, dok je uvoz piva u ambalaži manjoj od 10 litara veći za 16,2 odsto.

Najviše ovih proizvoda se iz BiH izveze u Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju.

Predrag Duduković, ekonomski analitičar (SWOT), u razgovoru za “Nezavisne” rekao je da je pandemija virusa korona jednim dijelom uticala na ovakav razvoj situacije, ali da je problematičan omjer uvoza i izvoza.

“Logično bi bilo da ako se izvozi manje, da se onda i manje uvozi, ali je kod nas omjer porastao u korist uvoza, čime je i ovako teška situacija u privredi dodatno otežana”, rekao je Duduković.

Dodao je da nije logično da BiH uvozi mnogo vode i sokova, jer ima jaku industriju ovih proizvoda.

“Sigurno je da je tu cijena presudni faktor, stalno se traži da je nešto jeftinije, što ne znači da je kvalitetno”, kazao je Duduković.

Istakao je da je ovaj problem u bh. privredi postojao i prije pandemije.

“Potrebno je zaštiti domaću proizvodnju i olakšati rad domaćim preduzećima kako bi ona bila konkurentna uvoznim proizvodima”, zaključio je Duduković.

Edin Ibrahimpašić, direktor “Bihaćke pivovare”, je za “Nezavisne” istakao da je prošla godina bila veoma loša te da se nalaze na niskim iskorištenim kapacitetima proizodnje.

Dodao je da se domaći proizvođači piva takmiče sa stranim, velikim kompanijama, koje u BiH nisu otvorile nijedno radno mjesto.

“Drastično smo pali u odnosu na druge brendove koji se uvoze iz Srbije, Hrvatske ili Slovenije. Naši građani su čak i u ovoj pandemiji preferirali strane brendove”, rekao je Ibrahimpašić.

Naveo je da proizvodni kapaciteti, koji mogu podmiriti cjelokupnu bh. potražnju, pa i izvoziti pivo, imaju iskorištenost od oko 25 do 35 odsto. (Nezavisne)