BANJALUKA – Osiguravajuće društvo “Grawe” Banjaluka svim budućim klijentima, od danas, nudi nove, povoljnije programe životnog osiguranja. Poboljšane tarife, koje za istu premiju znače veću osiguranu sumu, učiniće da programi ove osiguravajuće kuće budu najatraktivniji, ne samo u BiH, već i u okruženju, kaže direktor “Grawe osiguranja”, Veselin Petković.

Petković: Nastavljamo ulagati u razvoj lokalnih sredina

Osiguravajuće društvo "Grave" Banja Luka svim budućim klijentima, od danas, nudi nove, povoljnije programe životnog osiguranja. Poboljšane tarife, koje za istu premiju znače veću osiguranu sumu, učiniće da programi ove osiguravajuće kuće budu najatraktivniji, ne samo u BiH, već i u okruženju, kaže direktor "Grawe osiguranja", Veselin Petković.

– Prema novom programu, osigurane sume su, u prosjeku, veće za deset odsto, nego ranije. Prvi smo ponudili te novine i sigurno je da će naši budući osiguranici biti zadovoljni – kaže Petković.

Među prvima ste kupili i obveznice grada Banjaluka i opštine Laktaši, a prije nekoliko dana uložili ste dva miliona KM u obveznice opštine Bijeljina. Na čemu se zasniva vaša politika?

PETKOVIĆ: Kupovinom oko 18 odsto od 11 miliona KM vrijedne emisije obveznica opštine Bijeljina, Grave Banja Luka je do sada u tržište RS uložilo više od deset miliona KM. Tačno je i da smo ulagali u obveznice drugih gradova i opština, i to Grada Banje Luke, 350.000 KM, opštine Gradiška 900.000 KM, opštine Laktaši milion i po KM, te oko pet i po miliona KM u obveznice RS po osnovu izmirenja stare devizne štednje. Na taj način smo još jednom pokazali da nastavljamo dosljedno provoditi politiku investiranja u razvoj lokalnih sredina u kojima je i prikupljena premija od osiguranja. Zakon nam dozvoljava da ulažemo i u druga tržišta, ali naša politika jeste da se novac ne iznosi iz zemlje u kojoj poslujemo. Građani ovih opština koji su osigurani kod nas sada su još sigurniji, jer znaju da smo mi ta sredstva vratili u njihovu lokalnu zajednicu.

Planirate li i u narednom periodu nastaviti sa sličnim ulaganjima?

PETKOVIĆ: Mi smo spremni i dalje ulagati u obveznice, ali nažalost nema dovoljno toga materijala. Tek na svakih nekoliko mjeseci se po jedna opština odluči na emitovanje hartija od vrijednosti. Opština Trebinje je još prije godinu i po dana najavila izdavanje obveznica, ali još uvijek se ništa po tom pitanju nije promijenilo. To je jedna razvijena i interesantna opština i sigurno je da ćemo učestvovati u kupovini njihovih hartija od vrijednosti. Takođe, smatram da bi se mnogi infrastrukturni objekti mogli finansirati na ovaj način. Moguće je izdavanje obveznica i državnih kompanija. Kada bi država emitovala između 20 i 30 odsto tih obveznica, po kamatnoj stopi od šest odsto, mi bismo bili prvi kupci. Naš plan jeste nastaviti s ulaganjima u obveznice i time podržati razvoj tržišta kapitala i lokalnih zajednica.

Kakvi su rezultati poslovanja "Grawe osiguranja", nakon devet mjeseci ove godine?

PETKOVIĆ: Sa fakturisanom premijom od 5,4 miliona KM, za devet mjeseci ove godine, "Grawe osiguranje" je ostvarilo rast od 14,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Do kraja godine očekujemo rast premije za najmanje deset odsto. Dobit na pola godine je iznosila 592.000 KM, a do kraja godine očekujemo da premaši cifru od milion maraka. Prošle godine premija je bila oko sedam miliona KM, što je bio rast od 42 odsto. Uspeh je samim tim veći jer se bavimo, gotovo isključivo, životnim osiguranjem koje spada u kategoriju dobrovoljnih osiguranja, a posebno uzimajući u obzir trenutnu ekonomsku krizu i s tim u vezi, veliki pad životnog standarda građana.

Kako se ekonomska kriza odrazila na vaše poslovanje i kako se borite s njenim posljedicama?

PETKOVIĆ: Kriza najviše utiče na životno osiguranje i odrazila se na način da premija nije velika kao prethodnih godina. Takođe, teže se prodaju novi ugovori. Jedan dio naših klijenata je ostao bez posla, nekima je smanjena plata. Neizvjesnost vlada svuda i u skladu s tim naši klijenti predikaju ugovore ili smanjuju premiju. Ali takva situacija je svuda u okruženju. U hijerarhiji potreba životno osiguranje je na posljednjem mjestu. Ali, mi imamo jednu strategiju prodaje koja podrazumijeva veće marketinške napore i rad sa zastupnicima. Shodno tome, smanjili smo raskide ugovora, pa smo u prvih devet mjeseci ove godine, u odnosu na isti period prošle godine povećali premiju za 14,9 odsto. Uz sve teškoće, za devet mjeseci ove godine, tržišta osiguranja u RS su rasla za jedan odsto, a mi smo porasli za čak 15 odsto. Uspjeli smo da amortizujemo efekte krize, ali moja procjena jeste da će posljedice tek doći.

Da li ste zainteresovani za osnivanje penzionih fondova?

PETKOVIĆ: Penzioni fondovi na ovom tržištu predstavljaju velika očekivanja. Mi nećemo ulaziti u tu priču, jer radimo slične stvari sa životnim osiguranjem. U penzionom fondu štedite novac, koji nakon nekog perioda dobijate. Slično je i kod životnog osiguranja, s tim da, kada se desi smrtni slučaj, mi znatno više isplaćujemo novca porodici. Penzioni fondovi treba da obezbijede veći prinos, ali kod nas je trenutno takva situacija, da su ti fondovi znatno izgubili na vrijednosti. Naša osnovna vodilja jeste sigurnost. Ako moramo birati između manjeg prinosa i veće sigurnosti i većeg prinosa i rizičnijeg ulaganja, uvijek ćemo odabrati manji prinos i veću sigurnost. Postoji mišljenje da će životna osiguranja i penzioni fondovi biti konkurencija na tržištu, što nije tačno. Ljudi mogu uzeti i jedno i drugo.

Ko su vaši najčešći klijenti i koliko ih imate u Republici Srpskoj?

PETKOVIĆ: Mi imamo oko 9.000 klijenata u RS, što je zavidna brojka. Naši klijenti su srednje dobi, sa sigurnim primanjima i razvijenoj svijesti da se mora štedjeti. U posljednje vrijeme, dolazi nam sve više mladih ljudi. Samo u prošloj godini smo imali 35 odsto rast portfelja.

Izvor Fokus