SARAJEVO – Direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Kemal Čaušević smatra da je iluzija da bi povećanje PDV-a, pogotovo u periodu krize, donijelo povećanje prihoda.

“Zbog velikih opterećenja i zarada nastalih velikim porezom, otvorio bi se prostor za utaju poreza. I jedan odsto PDV-a ne bi više donosilo oko 200 miliona KM, već manje, tako da bismo imali iste prihode i sa 17 i sa 23 odsto”, naveo je Čaušević.

Ponovljene zahtjeve pojedinih političkih stranaka za uvođenjem nulte stope PDV-a, Čaušević je ocijenio apsolutno nepotrebnim, čak i kontraproduktivnim.

Čaušević je ocijenio da je u BiH izvršeno najuspješnije uvođenje PDV-a na svijetu, zbog činjenice da je zadnja zemlja u Evropi koja je uvela taj porez i koja je naučila na greškama drugih.

On je pojasnio da je PDV omogućio stimulaciju izvoza zbog nulte stope na izvoz, što je rezultiralo vraćanjem PDV-a obveznicima od oko 1,5 milijardi KM od kada je uveden, stimulaciju investicija, jer se obveznicima vraća PDV za opremu i građevinske materijale, te je destimulisao uvoz, jer se porez mora platiti odmah na granici.

“Tačno je da je uvoz veći nego prije, ali je pokrivenost uvoza izvozom sa 28 odsto prije PDV-a i UIO porasla na 45 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit sa 60 odsto GDP-a pao na oko 33 odsto”, rekao je Čaušević.

On je dodao da su prihodi od poreza na promet, koji su iznosili 1,3 milijarde, porasli na prihode od PDV-a od 3,5 milijardi KM na godišnjem nivou, što znači da su gotovo utrostručeni.

“Tačno je da ove godine, prvi put poslije 60 mjeseci, imamo niže prihode, ali ni približno onom obimu u kojem to neznalice i zlonamjerni žele predstaviti. Kada se uzmu statistički podaci o padu potrošnje i industrijske proizvodnje, a pogotovo o padu uvoza za čak 25 odsto, jasno je da ne postoji poreska neusklađenost, te da ćemo ove godine ispuniti plan prikupljanja prihoda od 4,6 milijardi KM”, istakao je Čaušević.

Ekonomisti i strucnjaci ukazuju da bi sniženje praga za registraciju obveznika PDV-a omogućilo uvođenje u sistem oporezivanja hiljada subjekata koji izbjegavaju plaćanje ove poreske obaveze i time povećalo prihode u budžetima.

"Ako smo u proteklih tri i po godine išli na to da pragom od 50.000 KM godišnjeg prometa obuhvatimo manji broj lica PDV-om, sada je sazrelo vrijeme da snizimo prag na 30.000 ili 25.000 KM i uvedemo u sistem i druge obveznike, prije svega one koji ostvaruju veći promet od granice ustanovljene zakonom, ali ga ne prikazuju", kazao je Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Ocijenio je da je izbjegavanje registrovanja poreskih obveznika i te kako prisutno među ugostiteljskim, trgovačkim, pekarskim, mesarskim i drugim radnjama.

"Nemamo zakonskih mogućnosti da ih natjeramo da se registruju, jer mi možemo samo kontrolisati obveznike koji su u sistemu PDV-a", pojasnio je Kovačević.

Istakao je da su kontrole ove vrste u nadležnosti entitetskih poreskih uprava, ali da se one njima ne bave. No, očekuje da bi situacija mogla biti nešto jasnija s fiskalizacijom.

"Možda će uvođenje fiskalnih kasa pokazati da su neki poreski obveznici koji su prešli prag od 50.000 KM godišnjeg prometa registrovani kod entitetskih poreskih uprava, a nisu kod nas. Očekujemo da bismo od Poreske uprave RS-a mogli dobiti informacije o tome", kazao je Kovačević.

Fuad Kasumović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, smatra da bi sniženje praga na 25.000 KM imalo pozitivan efekat na ubiranje prihoda od indirektnih poreza.

"Da smo imali niži prag, vjerovatno bi šverc cigareta nakon povećanja akciza bio manji, jer su upravo najveće prevare počinili mali trgovci neuključeni u sistem PDV-a", istakao je Kasumović.

Dodao je da bi uvođenje fiskalnih kasa na niovu države smanjilo zloupotrebe, mada pozitivnim ocjenjuje uvođenja kasa u RS uprkos tome što je rigoroznim pristupom ugrožena egzistencija jednog dijela građana.

Miodrag Kudić, ekspert za indirektne poreze, vjeruje da bi sniženje praga za registraciju obveznika PDV-a povećalo prihode od indirektnih poreza, ali da o tome treba napraviti računicu.

"Sniženje praga podrazumijevalo bi veće troškove za UIO i obveznike PDV-a. Međutim, smatram da u ovom trenutku ne bi ništa trebalo dirati kada je riječ o Zakonu o PDV-u, uključujući i jedinstvenu poresku stopu. Treba obratiti pažnju na rashodovnu stranu, smanjivati administraciju, a ne opterećivati stanovništvo”, podvukao je Kudić.

Kazao je da je svojevremeno bilo inicijativa za sniženje registracijskog praga, ali da ih Upravni odbor UIO, čiji je bio član, nikada nije ozbiljno razmatrao.

"Prag od 50.000 KM predložio je CAFAO, smatrajući da je optimalan i ministarstva nisu imala ništa protiv toga", obrazložio je on.

Izvor Dnevni avaz/Nezavisne novine