BANJALUKA – Mada su u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS još početkom godine uočili da se na spiskovima za dobijanje premija za mleko nalaze i poljoprivrednici koji nemaju nijednu kravu, rezultati obračuna sa lažnim farmerima do sada su simbolični.

Rezultatima inspekcijskog nadzora nezadovoljni su i sami poljoprivrednici koji proizvode mleko, jer već mesecima upozoravaju na hitnost brisanja sa spiskova onih koji uopšte ne proizvode mleko, a za to redovno primaju novac iz budžeta.

S druge strane, mlekare peru ruke od tih malverzacija tvrdeći da od prijave lažnih farmera nemaju nikakvog interesa. Prepravljanje spiskova se, pretpostavljaju, dešava od farme do hladnjače i daleko od njihovih očiju.

Predsednik Udruženja poljoprivrednika-stočara RSe Vladimir Usorac, ujedno i jedan od proizvođača mleka, kaže da su fantomski farmeri na osnovu premija oštetili budžet Srpske za oko 200.000 KM.

“Radi se o organizovanim prevarama u kojima učestvuju svi u lancu otkupa mleka. Žalosno je što se za par hiljada maraka ukradenih iz neke banke digne velika hajka u javnosti, a kada neko godinama pljačka državnu kasu niko ne reaguje ili reaguje sa zakašnjenjem”, smatra Usorac.

On dodaje da članovi Udruženja poljoprivrednika-stočara nisu zadovoljni radom inspektora koji bi, prema njegovom mišljenju, trebalo da sprovode stalne kontrole.

“Tražićemo da se poljoprivredna i veterinarska inspekcija vrate u nadležnost Ministarstva poljoprivrede RS, kako bi se pooštrile kontrole ovakvih i sličnih prevara”, kaže on.

Iz Ministarstva poljoprivrede RS poručuju da su početkom godine, uočili „nepravilnosti kada je reč o prijavljenoj proizvodnji mleka“.

„Ministarstvo je posumnjalo da je 230 proizvođača, na godišnjem nivou, prijavljivalo netačne podatke o proizvedenom mleku. Na osnovu toga republičkoj upravi za inspekcijske poslove upućen je zahtev za proveru nepravilnosti. Republička poljoprivredna inspekcija završila je uviđaj na terenu i naložila povrat isplaćenog novca za premije, a Ministarstvo ih je isključilo sa spiska korisnika premije za mleko“, kažu u ovom ministarstvu.

Glavni republički poljoprivredni inspektor Radenko Radović kaže da je inspekcija, po zahtevu ministarstva, u prošloj godini izvršila vanrednu kontrolu dela korisnika premija za mleko.

“Kod 19 korisnika kontrolom su utvrđene nepravilnosti i za sve njih donesena su rešenja kojima je naređen povrat sredstava premije za mleko i podneseni zahtevi za pokretanje prekršajnih postupaka. Rešenja kojima je naređen povrat sredstava dostavljena su Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede”, navodi Radović.

Kako su se na spiskovima koje oni dostavljaju ministarstvu našli lažni proizvođači ili su navodili veću količinu od one koju stvarno predaju u mlekarama, kažu da ne znaju.

Nebojša Ristić, menadžer grupacije „Danube Foods “ u okviru koje posluje banjalučka “Mljekara“ i dubički „Mlijekoprodukt“, tvrdi da su njihovi spiskovi farmera čisti, a napominje i kako mlekare od malverzacija sa premijama ionako nemaju nikakve koristi.

Iz „Natura Vite“, fabrike za preradu mleka iz Teslića, takođe poručuju da je teško kontrolisati hiljade kooperanata, odnosno sprečiti da se neko, na primer, ne dogovori sa vozačem i napiše veću količinu mleka.

„Mi imamo više dobavljača, delom pojedinačnih, a ima i onih koji otkupljuju od seljaka i nama preprodaju. To je slučaj i sa drugim mlekarama. U tom lancu teško je pronaći krivca“, poručuju iz ove mlekare.

Strnjišta na meti „mlekara“

Iz Udruženja poljoprivrednika RS upozoravaju da još ima veliki broj onih, koji prijavljuju zasejane površine, a uopšte se ne bave poljoprivredom.

„U okolini Banjaluke ovih dana najtraženija su strnjišta, koja kupuju oni koji na brzinu hoće da prikažu da su sejali pšenicu i tako zarade na isplati podsticaja“, kaže predsednik Udruženja Vladimir Usorac. Iz Republičke uprave za inspekcijske poslove kažu da su dobili zahtev resornog ministarstva da izvrše vanrednu kontrolu korisnika podsticaja za jesenju setvu strnih žita u 2008. i da su „kontrole u više opština u toku“.

Izvor EuroBlic