BANJALUKA – Iako je Narodna skupština Republike Srpske u maju usvojila Zakon o garantnom fondu RS, u Ministarstvu finansija RS kažu da nije poznato kada bi fond trebalo da bude osnovan.

Osnivač garantnog fonda trebalo bi da bude Republika Srpska, sjedište će imati u Banjaluci, a 30 miliona maraka osnovnog kapitala biće obezbijeđeno iz Razvojnog programa RS.

Privrednici se nadaju da će zaživljavanjem fonda biti omogućen lakši pristup kreditnim sredstvima komercijalnih banaka i drugih finansijskih institucija u RS.

U Privrednoj komori RS naglašavaju da će garantni fond od posebne koristi biti onim privrednicima koji nemaju dovoljno imovine kojom bi mogli da garantuju za kredite kod komercijalnih banaka, a koji imaju uslove za zapošljavanje novih radnika.

– Mnoga preduzeća imaju problem zbog neuređenih zemljišno-knjižnih prava, zbog čega nisu u mogućnosti da obezbijede kolateral koji traži banka za odobrenje kredita. Zbog toga se javlja potreba za podrškom tim preduzećima dok se ne urede zemljišno-knjižna prava, a garantni fond bi ovdje trebalo da pruži podršku – kazali su u Privrednoj komori RS.

Dodaju da će formiranje garantnog fonda RS očuvati i poboljšati likvidnosti domaće privrede.

Zakonom o garantnom fondu predviđeno je da fond neće izdavati garancije za finansiranje uvozno orijentisane trgovine, ugostiteljstva, igara na sreću i kredite koji služe za otplatu ranije odobrenih negarantovanih kredita i finansijskih obaveza preduzetnika.

Elementi koje će fond posebno uzimati u obzir prilikom izdavanja garancija su kreditni rizik, bonitet preduzetnika, instrumenti obezbjeđenja i učešće banke u pokriću rizika.

U obrazloženju Zakona o garantnom fondu navodi se da će fond izdavanjem garancija značajno doprinijeti razvoju početnih poslovnih djelatnosti, pomoći će mladim preduzetnicima, te projektima koji doprinose zapošljavanju i očuvanju radnih mjesta.

Izvor Glas Srpske