BANJALUKA – Predstavnici privrednika i stručnjaci za preduzetništvo pozdravili su usvajanje Nacrta zakona o garantnom fondu RS ističući da za takvim fondom postoji ogromna potreba zbog otežanog pristupa bankarskim kreditima.

U Privrednoj komori (PK) RS kažu da su privrednici već duže vrijeme zahtijevali formiranje garantnog fonda, kao jedne od ranije zacrtanih mjera Vlade RS za prevazilaženje negativnih efekata svjetske ekonomske krize.

Pero Ćorić, sekretar više granskih udruženja u PK RS, kaže da se privrednici pri podnošenju zahtjeva za dobijanje kredita suočavaju s problemom obezbjeđenja adekvatnih kolaterala.

"Banke uvijek žele da imaju čistu situaciju kod hipoteka, dok mnoga preduzeća nemaju riješene imovinsko-pravne odnose nad objektima i zemljištem zbog čega imaju velike muke da ih upišu u gruntovnicama i katastrima", istakao je Ćorić.

On je ocijenio da će najveću korist od garantnog fonda imati izvozno orijentisana preduzeća kojima je u ekonomskoj krizi ugrožena likvidnost i imaju poteškoće u ispunjavanju ugovora prema ino-partnerima.

Osnovna djelatnost garantnog fonda RS, prema predloženom zakonskom rješenju koje ide u javnu raspravu, biće izdavanje garancija po komercijalnim zaduženjima preduzetnika u cilju preuzimanja dijela poslovnih rizika i olakšavanja pristupa kreditnim sredstvima.

Fond, čije se osnivanje očekuje u aprilu, izdavaće sve oblike garancija fizičkim i pravnim licima i finansijskim institucijama sa sjedištem u RS. Preduzetnici će moći računati na garancije najviše do tri odsto osnovnog kapitala fonda, a finansijske institucije do 30 odsto garancijskog potencijala fonda.

Fond, čiji osnovni kapital, prema projekciji, treba da iznosi 30 miliona KM, neće moći izdavati garancije za finansiranje trgovačke i ugostiteljske djelatnosti, igara na sreću i finansijskog posredovanja.

U Ministarstvu finansija RS napominju da će sredstva garantnog fonda biti obezbijeđena iz budžeta RS i opština, Razvojnog programa RS, kredita, emisija hartija od vrijednosti, prihoda fonda, donacija i drugih izvora.

"Nacrt zakona je korektno sačinjen, ali ćemo u javnoj raspravi insistirati i da planirani podzakonski akti ne budu rigorozni u pogledu uslovljavanja privrednika. Naš interes je da budući garantni fond bude funkcionalan, a ne suviše ograničen", naglasio je Ćorić.

U Agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća RS, koja je ranije namjeravala osnovati svoj garantni fond, kazali su da će se "uklopiti" i u postojeće zakonsko rješenje. Slobodan Marković, direktor Agencije, kazao je da Nacrt zakona predviđa posebnu liniju podrške početnim poslovnim aktivnostima kao najrizičnijoj kategoriji za kreditno finansiranje.

Komentarišući visinu osnivačkog kapitala garantnog fonda od 30 miliona KM, Marković je ocijenio da je to dovoljna suma za početni period, posebno što će i privrednicima, smatra, biti potrebno vremena da se upoznaju s procedurama.

"Ako se naknadno pokaže da postoji velika potražnja moguće je izvršiti dokapitalizaciju garantnog fonda", napomenuo je Marković.

Izvor Nezavisne novine