MOSKVA – Ono što se događa na globalnom energetskom tržištu utiče i na našu zemlju izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin na sastanku sa članovima vlade ističući da Moskva nije zainteresovana za beskrajan rast cijena energetskih resursa, uključujući i gas, ali da se to dešava protiv njene volje.

Kako kaže, ruske vlasti su zabrinute zbog mogućih posljedica krize na energetskom tržištu u Evropi.

„Ono što me brine i, kako razumijem, ono što brine vladu Rusije su moguće posljedice krize na energetskom tržištu, uključujući i mjere za podršku stanovništvu koje su predložile neke od naših kolega u Evropi“, rekao je Putin putem video-konferencije, dodajući da bi te mjere mogle da dovedu do mnogih problema u različitim oblastima, prenio je Sputnjik.

Ako dođe do smanjenja potrošnje, a takva situacija na kraju vodi do smanjenja potrošnje, to će uticati i na naše proizvodne kompanije i na „Gasprom“, objasnio je Putin.

Upozorio je da su „sve to stvari koje su u velikoj mjeri napravile naše kolege, uključujući i u Evropi, ali da bi i po nas moglo da bude određenih posljedica“.

Istovremeno, je naglasio da ruska vlada radi na brojnim mjerama za neutralisanje negativnih posljedica rasta svjetskih cijena prirodnog gasa.

Takođe je zamolio potpredsjednika vlade Aleksandra Novaka da ga izvijesti kakva je situacija na glavnim tržištima.

S tim u vezi, Novak je izjavio da situacija na globalnom tržištu gasa ostaje napeta zbog visokih cijena.

„Sada se u Evropi cijene u proseku kreću oko 1.000 – 1.100 dolara, a u azijsko-pacifičkom regionu oko 1.200 dolara za hiljadu kubnih metara gasa“, rekao je Novak tokom sastanka sa šefom ruske države.

Vicepremijer je dodao da su cijene gasa od početka ove godine porasle za oko 3,5 puta.

„U isto vrijeme primjećujemo prilično veliki rast cijena ostalih energenata. Konkretno, cijene uglja porasle su tri do četiri puta u odnosu na prošlu godinu – do 160-200 dolara po toni u zavisnosti od marki. Cijene električne energije su porasle pet do šest puta“, objasnio je potpredsjednik vlade.

Rusija očekuje 2021. godine značajno povećanje potražnje za gasom u zemljama azijsko-pacifičkog regiona, a posebno u Kini – za 17 odsto, u Južnoj Koreji – za 18 odsto, ocijenio je Novak, dodajući da se predviđa da će u azijsko-pacifičkim zemljama generalno potražnja za gasom porasti za sedam do osam odsto.

Cijene gasa u Evropi naglo su skočile posljednjih meseci. Od početka avgusta do kraja septembra cijena se više nego udvostručila, a 6. oktobra dostigla je istorijski maksimum od 1.937 dolara za hiljadu kubnih metara, nakon čega je na tržištu započeo pad, ali cijene i dalje premašuju granicu od hiljadu dolara.

Stručnjaci povećanje cijene gasa pripisuju niskom nivou popunjenosti skladišta gasa, ograničenoj ponudi glavnih dobavljača i velikoj potražnji prirodnog tečnog gasa u Aziji. (Tanjug)