SARAJEVO – Zemlje jugoistočne Evrope moraju sarađivati više, ukoliko žele da njihove ekonomije prežive, a za saradnju postoji ogroman potencijal, zaključak je šestog Regionalnog ekonomskog foruma koji je održan juče i danas u Sarajevu.

U izvještaju o kompetitivnosti zemalja i regiona jugoistočne Evrope 2009-2010. koji je dostavljen učesnicima foruma navodi se da je finansijska ekonomska kriza u posljednje dvije godine pokazala mnogo dublju i kompleksniju sistemsku krizu.

Ona zahtijeva da demokratsko liderstvo zasnovano na novim vizijama, ali i na ukidanju postojeće podjele na istok i zapad, razvijene i nerazvijene zemlje, stari i novi svijet.

“Kriza je alarmantno ukazala na potrebu za redefinisanjem odnosa i efektivnijeg balansa država i tržišta”, navodi se u izvještaju.

Zaključeno je da je ohrabrujući početak oporavka u većem dijelu svijeta, ali da nema mjesta za “opuštanje”, te za povratak na stare načine poslovanja.

Učesnici foruma smatraju da je krajnje vrijeme za sistemski napad na socijalne posljedice krize koji moraju biti u centru ekonomskog oporavka i makroekonomskih politika.

“Inkluzivna društva sa balansom između efikasnosti i socijalne zaštite nemaju alternativu ako želimo izbjeći nove i brutalnije ekonomske krize”, istakli su učesnici foruma.

Izvještaj o kompatitivnosti regije i pojedinačnih zemalja jugoistočne Evrope postao je obavezno štivo ekonomskih teoretičara i praktičara, u okviru predsjedničke sesije na forumu.

Izvještaj, kroz iscrpnu analizu trendova i detaljnu sliku država, služi kao korisno sredstvo kreatorima politike, poslovnim stratezima i drugima, te naglašava mogućnost za razvoj regiona i identifikuje višestruke prepreke za brži razvoj.

Na skupu se razmatraju relevantna iskustva, aspekti unapređenja i harmonizacije razvojnih politika i ukupnog poslovnog okruženja, te otklanjanje prepreka i otvaranja novih mogućnosti za povezivanje, saradnju i zajedničke projekte javnih institucija i poslovnog sektora zemalja u regionu, što je osnov daljem investiranju i razvoju.

Na ovogodišnjem dvodnevnom Regionalnom ekonomskom forumu za jugoistočnu Evropu u Sarajevu, učestvovali su predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, Hrvatske Stjepan Mesić, Albanije Bamir Topi, potpredsjednik Bugarske Angel Marin, bivši predsjednik Makedonije Branko Crvenkovski, te predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Na forumu su učestvovali i gradonačelnici glavnih gradova jugoistočne Evrope, te njihovi predstavnici, kao i predstavnici kompanija i akademskih zajednica regiona.

Tema ovogodišnjeg Regionalnog ekonomskog foruma za jugoistočnu Evropu, čiji je pokrovitelj Predsjedništvo BiH, jeste “Konkurenti i partneri na putu u EU, u uslovima svjetske ekonomske krize”.

Regionalni ekonomski forum za jugoistočnu Evropu je nevladina inicijativa koji jednom godišnje okuplja zvaničnike vlada i direktore najperspektivnijih kompanija.

Prošlogodišnji Regionalni ekonomski forum za jugoistočnu Evropu održan je u Ohridu u Makedoniji.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić ocijenio je prethodno da je egzistencijalno pitanje za BiH regionalna saradnja u ekonomskom i političkom smislu.

“Ekonomsko pitanje mora biti dominantno u odnosima zemalja u regionu. Smatram da bi veoma mnogo stvari u ekonomskom smislu trebalo promijeniti u BiH”, rekao je Komšić.

On je istakao da BiH treba da teži regionalnoj saradnji i da je podržava, prevashodno, zbog svojih interesa.

Komšić je izrazio nadu da će se ekonomska situacija u BiH u naredoj godini popraviti i istakao da je za tako nešto neophodna i regionalna saradnja.

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović naglasio je da je nivo i kvalitet ekonomskog foruma na veoma visokom nivou.

Prema njegovim riječima, za Crnu Goru je veoma bitno da je na forumu dobila pokazatelje kompetitivnosti. On je izrazio uvjerenje da će njegova zemlja uspješno sarađivati sa zemljama u regionu.

Vujanović je istakao da bi naredna godina za Crnu Goru u ekonomskom pogledu trebalo da bude bolja i da bi trebalo da bude poboljšano stanje u crnogorskoj ekonomiji.

Predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić ocijenio je da su usvojeni zaključci od prvorazredne važnosti za Vladu Hrvatske, ali i za vlade zemalja u regionu.

On je istakao da se u narednoj godini može očekivati veće istupanje Hrvatske na evropsko tržište.

Zamjenik predsjednika Bugarske Angel Marin rekao je da je jačanje saradnje među zemljama jugoistočne Evrope dobar znak poslovnim subjektima, jer su šefovi država spremni da na političkom i praktičnom nivou doprinesu njihovoj stabilizaciji.

On je istakao da će Bugarska u drugoj polovini naredne godine zabilježiti pozitivan ekonomski rast, te da će to biti prvi znak izlaska iz krize.

Prema Marinovim riječima, Bugarska mora biti spremna za trenutak izlaska iz krize, a širenje regionalne saradnje omogućilo bi joj rast potrošnje, a samim tim i izlazak iz ove situacije koja je pogodila čitav svijet.

Predsjednik Albanije Bamir Topi rekao je da su balkanske države shvatile da je njihov pojedinačan razvoj bitan, ali da nije dovoljan, te da će razvoj regije omogućiti zemljama jugoistočne Evrope da budu na putu evroatlantskih integracija.

Prema njegovim riječima, kao i riječima ostalih učesnika današnjeg foruma, Albanija je jedina zemlja u regionu koja je imala pozitivan ekonomski rast.

On je istakao da se Albanija, nakon pristupanja NATO-u, smatra bezbjednom zemljom, a pogotovo za strane investitore.

Izvor Agencije