NJUJORK – Na početku pandemije virusa korona nedostatak toalet-papira izazvao je haos širom svijeta, a posebno u SAD. To je bio “okidač”.

Ali, nije sve tako loše ispalo na kraju; ono što su Amerikanci zatekli, iznenadilo ih je. U pitanju su ekološke verzije toalet papira (eco-friendly), koje su zapravo iznenađujuće mekane, daleko od hrapavog papira kakav su nerado koristili u svojoj kancelariji ili u javnom toaletu.

Bloomberg piše da to otkriće potresa stabilnu – čak i dosadnu – kategoriju, koja je prošle godine zaradila oko 10 milijardi dolara u američkim maloprodajama.

Obrasci kupovine toaletnog papira su istorijski bili jednostavni i unosni: kupci bi pronašli brend koji bi kupovali svakih nekoliko nedjelja, i tako godinama, čak i decenijama.

Ali, sve te prazne police u 2020. natjerale su ih da preispitaju ovaj proizvod; zapravo, postali su otvoreniji za brendove u nastajanju – od kojih su neki podržani rizičnim kapitalom – a koji se pozivaju na mekoću papira kakva je dominirala pola vijeka u ovom domenu.

Drugim riječima, nestašica klasičnog toalet-papira natjerala je potrošače da više eksperimentišu, a to je često značilo da ciljaju ekološke niše, odnosno eco-friendly proizvode.

Evo jednog upečatljivog primjera: “Cloud Paper”, start-up osnovan 2019. godine koji ubraja Džefa Bezosa i Roberta Daunija Džuniora kao investitore, zabilježio je uspjeh. Naime, njegova osnovna djelatnost – snabdijevanja kompanija, presušila je rano u pandemiji, ali su potom prešli na opciju direktne online prodaje papira od bambusa.

Prihod je narastao, a kompanija je od tada isporučila više od dva miliona rolni širom Amerike.

Međutim, sada ove alternative treba da pokažu da mogu da održe taj zamah, kako kovid-19 bude prolazio, a ljudi se budu vraćali starim navikama. Prodaja toalet-papira u prodavnicama porasla je na početku pandemije, ali je od tada usporila.

Ono što je evidentno jeste da se sada naglašeno cijene mekoća i ekološki toaletni papir. U 2020. toalet-papir koji može da reciklira činio je samo 1,6% prodaje američkih trgovaca na malo, dok je velika trojka – P&G, “Kimberly-Clark” i “Georgia-Pacific” – kontrolisala 70% tržišta.

Ipak, tržište sada obuhvata i brojne start-upe koji prodaju ekološki prihvatljivu robu, kao što je “Grove Collaborative” sa oko 385 miliona dolara godišnjeg prihoda. (Telegraf Biznis)