BANJALUKA – Republika Srpska nalazi se na četvrtom ili petom mjestu kada je riječ o pirateriji u odnosu na zemlje u okruženju, a za njom slijede Srbija i Crna Gora, rekao je direktor Agencije za informaciono društvo RS Srđan Rajčević.

“Kada je riječ o zaštiti prava intelektualne svojine, država treba da preuzme vodeću ulogu, u ovom slučaju entitet. Postoje dva načina – jedna je stimulacijom, a druga stvaranjem imperativne norme. Zakonodavac treba da propiše imperativnu normu, a Vlada da djeluje stimulativno”, rekao je Rajčević naglasivši da je najbolja kombinacija stimulacije i imperativne norme.

Rajčević je istakao da na nivou BiH trenutno postoji Zakon o autorskim pravima i srodnim pravima u BiH, ocijenivši da zakon nije dovoljan sam po sebi ako ostaje “mrtvo slovo na papiru”.

U Banjaluci je održan seminar pod nazivom “Prava intelektualne svojine i IT u RS”, čime Agencija za informaciono društvo RS (AIDRS) počinje ovogodišnju kampanju borbe protiv softverske piraterije.

Cilj seminara, koji je održan u okviru projekta “Borba protiv softverske piraterije”, bio je da se učesnici upozanju sa Zakonom o autorskom i srodnim pravima, nivoom softverske piraterije u BiH i njenim efektima na državni budžet, uslovima licenciranja softvera, kao i sa temom ovogodišnjeg Samita informacionih društava u Ženevi koji je održan pod nazivom “Zaštita djece na internetu”.

Rukovodilac projekta EU za jačanje kapaciteta u oblasti zaštite intelektualnog svojine u BiH Slobodan Marković naglasio je da je u sklopu projekta jačanja kapaciteta u oblasti zaštite intelektualnog svojine u BiH planirtana izrada osam novih nacrta zakona u oblasti intelektualne svojine sa ciljem da cijeli paket zakona bude usklađen sa regulativom Svjetske trgovinske organizacije i regulativom EU.

Izvor Agencije