BROD – U unapređenje proizvodnje u Rafineriji nafte u Brodu u idućoj godini biće uloženo 107 miliona evra, a ruske državne kompanije “Zarubežnjeft” i “Njeftegazinkor” do 2015. godine u brodsku rafineriju, Rafineriju ulja u Modriči i preduzeće “Petrol” investiraće oko milijardu evra.

Rekao je to u petak u Brodu predsjednik "Njeftegazinkora" Jurij Leonidovič Smirnov povodom obilježavanja godišnjice od pokretanja proizvodnje u brodskoj Rafineriji nafte.

– Naša kompanija ispunila je sve obaveze iz prve faze ugovora o privatizaciji Naftne industrije RS (NIRS), odnosno pokrenute su stare linije za preradu nafte kapaciteta 1,2 miliona tona nafte godišnje – istakao je Smirnov.

On je za 2010. godinu najavio proširenje kapaciteta za preradu sirove nafte i proizvodnju naftnih derivata po evro-standardima, a do početka 2011. godine puštanje u rad nove linije za preradu nafte u Rafineriji Brod, čime će ruska kompanija ispuniti svoje obaveze u okviru druge faze ugovora.

Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik rekao je da je Rafinerija u Brodu jedan od najvećih investicionih projekata koji je ikada realizovan na ovim prostorijama, koji je mnogim stanovnicima dao egzistenciju, a Srpskoj povećanje industrijske proizvodnje i energetsku stabilnost.

– Ponosan sam na ovaj projekat i cijelu RS, a Brod je mjesto iz kojeg treba poslati poruku da je uspjeh moguć. Industrijska proizvodnja ove godine veća je za deset puta nego lani, a u Rafineriji je zaposleno oko 1.500 radnika – rekao je Dodik.

Istakao je da je planirano zapošljavanje novih radnika, a u uslovima investiranja plate su povećane za 60 odsto.

– Kupac brodske rafinerije jedini je privatizacioni kupac u regionu koji je isplatio 21 zaostalu platu svakom radniku, a mnogi koji su opstruisali ovaj projekat sada vide da RS i u vrijeme krize bilježi dobre rezultate – rekao je Dodik.

Ambasador Ruske Federacije u BiH Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je da ruska država i Vlada u potpunosti podržavaju ovaj projekat koji daje značajne rezultate.

Direktor brodske rafinerije Aleksandar Danilovič Litvinjenko kazao je da je Rafinerija ove godine preradila više od milion tona sirove nafte i na taj način obezbijedila naftne derivate za tržište BiH i zemlje regiona.

– Uspjeli smo ove godine da proizvedemo i evrodizel po standardima "evro 4" i "evro 5", a cilj nam je da do kraja iduće godine proizvedemo benzin koji će biti u skladu sa evropskim standardima – istakao je Litvinjenko. Dodao je da je ove godine u Rafineriju uloženo 90 miliona evra, od čega najviše za obnovu proizvodnje.

Direktor "Optima grupe" Jurij Nikolajevič Belov rekao je da će ruska kompanija do kraja godine izgraditi još dvije benzinske pumpe u okviru preduzeća "Petrol", a sljedeće godine u planu je remont i izgradnja još 12 benzinskih pumpi.

– Planiramo kupovinu benzinskih pumpi u FBiH, Hrvatskoj i Srbiji, jer će pokretanjem nove linije za preradu nafte u Rafineriji Brod godišnje biti viškova za tržište BiH, koji će se kao konkurentni proizvodi naći na tržištima drugih zemalja – istakao je Belov.

Radnik Rafinerije Pero Tomić rekao je da su uslovi rada mnogo bolji nego u ostalim preduzećima u Brodu, a prosječna plata je oko 700 maraka.

Uvoznik brodske nafte u Hrvatsku Tomislav Antunović rekao da je Hrvatska počela da uvozi naftu iz brodske rafinerije.

Proizvodnja

Pomoćnik direktora za tehnička pitanja brodske rafinerije Milorad Ćerić istakao je da je Rafinerija od remonta do danas preradila milion tona sirove nafte.

– Planirano je da kapacitet proizvodnje bude povećan na 1.350.000 tona nafte, 2011. godine na 1,8 tona, dok bi 2015. godine kapacitet proizvodnje iznosio 4,2 miliona tona nafte što je i ukupni kapacitet Rafinerije – kazao je Ćerić.

Istakao je da se u brodskoj rafineriji trenutno proizvode benzini, dizel goriva, lož-ulja, mazut, bitumen, tečni naftni gas, evrodizel četiri i evrodizel pet po standardima EU.

Smanjen uvoz

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Slobodan Puhalac rekao je da je uvoz naftnih derivata u BiH smanjen za 50 odsto od pokretanja proizvodnje u brodskoj rafineriji.

– BiH je preko 300 firmi uvozila oko dva miliona tona derivata, a "javna tajna" je da je bar 20 odsto tih derivata bilo sumnjivog kvaliteta ili sa crnog tržišta – kazao je Puhalac.

Izvor Agencije