BEOGRAD – Poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede obavila je od 1. avgusta do 29. septembra 382 inspekcijska nadzora u vezi sa primjenom uredbe o proizvodima sa palminim uljem i utvrdila nepravilnosti kod 70 subjekata, što čini 18,3 odsto kontrolisanih, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede Srbije.
Inspekcija je provjeravala deklarisanje proizvoda i upotrebu sirovina koje predstavljaju analoge mliječnim proizvodima a najčešći propusti odnosili su se na nepoštovanje obaveze jasnog označavanja proizvoda.
To se prije svega odnosi na korišćenje proizvoda koji nisu i ne mogu imati u nazivu sir i slično i našli su se u prometu bez adekvatnog obilježavanja.
Tokom nadzora donijeto je 67 rješenja o otklanjanju nepravilnosti, izrečene su mjere zabrane prometa kod 11 subjekata i podnijeta su 23 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
Iz ministarstva su naveli da inspektori od 15. septembra kontrolišu i maloprodajne objekte, da su urađena 192 nadzora, a u jednom slučaju utvrđeno je nepoštovanje propisa, nakon čega je izdato upravno rešenje o otklanjanju nepravilnosti.
Uočen je pozitivan trend smanjenja nepravilnosti u pekarama, navodi se u saopštenju i dodaje da dok je u prvim danima kontrole više od 20 odsto subjekata bilo neusklađeno sa propisima, u septembru je taj procenat značajno smanjen.
Sve veći broj proizvođača prestaje sa upotrebom sirovina koje predstavljaju analoge mliječnim proizvodima, u cilju očuvanja kvaliteta i transparentnosti prema potrošačima.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da Ministarstvo poljoprivrede insistira na fer odnosu prema potrošačima.
“Potrošač mora da bude jasno informisan o sastavu proizvoda koje kupuje. Ovo nije mjera kažnjavanja, već zaštite tržišta i interesa građana”, rekao je on.
Pored kontrole primjene Uredbe o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište proizvoda koji sadrže palmino ulje, palminu mast, odnosno druga biljna ulja i masti, poljoprivredna inspekcija nastavlja redovne aktivnosti u skladu sa Zakonom o bezbjednosti hrane, koje obuhvataju provjeru higijene, HACCP sistema, upisa u Centralni registar i pravilnog deklarisanja proizvoda.
Kontrole će, saopštilo je ministarstvo, biti nastavljene i u narednom periodu, kako bi se osigurala puna primjena propisa i jednak tretman svih učesnika na tržištu. (Agencije, Foto Pixabay)








